Codziennie aktualne ceny
owoców, warzyw i kwiatów
Tu jesteś:  »   »  Polskie warzywa i owoce przetrwały rosyjskie embargo

Polskie warzywa i owoce przetrwały rosyjskie embargo

  |   Źródło:
Od sierpnia 2014 roku, kiedy to Rosja nałożyła embargo na unijne produkty, w polskim ogrodnictwie wiele się zmieniło.

Od sierpnia 2014 roku, kiedy to zamknięto granice na polskie produkty, do grudnia 2014 r. na rosyjski rynek trafiło jedynie 2,5 tys. ton polskich owoców i warzyw. To zaledwie ułamek. W analogicznym okresie rok wcześniej sprzedaliśmy Rosjanom 214,7 tys. ton.

Niestety, 2015 rok był jeszcze gorszy, bo problem dotyczył już nie tylko owoców, ale i warzyw. Eksport polskich owoców spadł o kolejne 19 proc. w ujęciu rok do roku, do 1,113 tys. ton. Mniej sprzedaliśmy również świeżych warzyw za granicę o 10 proc. r/r, co oznacza spadek do 680 tys. ton.

W 2016 roku sytuacja zaczęła się jednak poprawiać. Owoce i warzywa zaczęły trafiać przede wszystkim na Białoruś. Na ten rynek trafiło 688,4 tys. ton. To aż o 74 proc. więcej niż w roku poprzednim. W Unii Europejskiej największym odbiorcą były Niemcy (180 tys. ton), Rumuni zakupili (117 tys. ton), a Czesi (116,8 tys. ton). W dalszej kolejności Wielka Brytania (104,3 tys. ton), Litwa (82,2 tys. ton) oraz Słowacja i Holandia (po 64 tys. ton).

Nadal nasz hit eksportowy stanowiły pieczarki (220,6 tys. ton), cebula (107,8 tys. ton) i pomidory (95 tys. ton). Ale co najważniejsze, w 2016 roku Polska wyeksportowała ponad 1 mln ton jabłek, co stanowi ponad połowę całego polskiego eksportu owoców i warzyw. Najwięcej trafiło ich na Białoruś (513,6 tys. ton), które tranzytem zaczęły z powrotem trafiać do Rosji.

Drugim sposobem na poradzenie sobie z rosyjskim embargiem było znalezienie nowych rynków, które zastąpią ten rosyjski. Jednym z nich są Chiny. Eksport polskich jabłek do Chin jest możliwy dopiero od listopada 2016 r. Szacuje się, że w ciągu pięciu lat znacznie wzrośnie przyczyniając się do tego, że polscy sadownicy będą wysyłać do Państwa Środka po 100 tys. ton owoców rocznie. To jednak nie jedyny egzotyczny region gdzie eksportowane są polskie owoce. Polskie jabłka trafiają także m.in. do Mongolii, Algierii, Tadżykistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Iraku, Senegalu, Nigerii, Uzbekistanu, Sudanu, Bahrajnu, Ghany, Hondurasu oraz do Tanzanii.

 

 

Słowa kluczowe: jabłka, eksport jabłek

Podobne
Podchodzą indywidualnie
2017-12-07 13:12
Podchodzą indywidualnie
Skup jabłek przemysłowych trwa, choć dla sadowników stał się już drugoplanowy. Nic dziwnego, zbiory się skończyły, a ceny spadły. Czy jednak sytuacja na rynku jest stabilna i klarowna?
czytaj więcej
Źródło: freshplaza.com
2017-12-06 18:07
Niemcy: nie ma jabłek, nie ma z czego robić soków
Sytuacja na niemieckim rynku jest coraz gorsza. Jabłek nie ma i już w tym roku nie będzie, a przetwórnie nie mają z czego robić soku. To przekłada się na ceny…
czytaj więcej
Wykorzystują nadpodaż?
2017-12-06 15:06
Wykorzystują nadpodaż?
Ceny jabłek na rynku są naprawdę bardzo zróżnicowane. Sadownicy muszą bacznie kontrolować czy cena jaką im proponują jest adekwatna do sytuacji w handlu.
czytaj więcej
Kiedy będzie można „wycofać owoce” z rynku?
2017-12-06 11:05
Kiedy będzie można „wycofać owoce” z rynku?
Od dłuższego już czasu sadownicy z niecierpliwością zgłaszają się do ZSRP z prośbą o interwencję w związku z przyspieszeniem uruchomienia ,,mechanizmu wycofywania owoców” – czytamy na stronie ZSRP.
czytaj więcej
Wzrósł import koncentratu jabłkowego z Chin
2017-12-05 18:10
Wzrósł import koncentratu jabłkowego z Chin
Ograniczenie produkcji jabłek w Europie, a tym samym i zagęszczonego soku jabłkowego, wpłynęło na zwiększenie importu tego produktu z Chin. Chiński koncentrat zakupiła także Polska.
czytaj więcej
Czechy: w polskich jabłkach znajdowały się pestycydy?
2017-12-05 11:00
Czechy: w polskich jabłkach znajdowały się pestycydy?
Czeski sanepid kolejny raz przestrzega przed żywnością z Polski. Tym razem Czesi odnotowali podwyższone stężenie trujących pestycydów w pochodzących z naszego kraju jabłkach – informuje fakty.interia.pl
czytaj więcej
Kto i co importuje do Chin?
2017-12-04 21:06
Kto i co importuje do Chin?
W bieżącym roku Generalna Administracja Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny w Chinach (AQSIQ) zaktualizowała listę owoców oraz krajów ich pochodzenia zatwierdzonych jako dostawców na chiński rynek.
czytaj więcej
Komentarze
2017-12-10
Witam, ja i tak nie przestane twierdzić że straciliśmy najlepszy rynek zbytu jest to niepowetowana strata MLD zł które mogły znacznie zasilić budżety gospodarstw. I nie dotyczyła ona tylko jabłek ale i innych upraw.
2017-12-08
a ile zostało na polu i wywieżli w pole tego się nie mówi
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.

Ceny warzyw i owoców

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj świeże informacje

Waluty

USD 3.717 PLN +0.03%
EUR 4.328 PLN +0.28%
RUB 0.059 PLN +0.00%
więcej