Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek cebuli – 39. tydz. br.

Według analityków projektu EastFruit, po względnym zastoju w poprzednim tygodniu, rynek cebuli w większości monitorowanych krajów, w tygodniu trzydziestym dziewiątym ożywił się.

Z danych wynika, że rosyjskim producentom ponownie udało się podnieść ceny cebuli. W rezultacie zdrożała ona w Federacji Rosyjskiej w ciągu ostatnich dwóch tygodni średnio o 38 procent, a pod koniec tego tygodnia lokalni rolnicy byli gotowi sprzedawać cebulę w cenie 16-26 centów za kg. W rezultacie rosyjskie hurtownie ponownie zaczęły poważnie rozważać możliwość importu cebuli z Azji Środkowej, który to region w drugiej połowie poprzedniego sezonu, aktywnie dostarczał te produkty nie tylko Rosji, ale także do innych krajów europejskich.

Jednak to Białoruś była rekordzistą tempa wzrostu cen cebuli w omawianym tygodniu, gdyż warzywo to zdrożało w tym kraju prawie półtora razy, a ceny ze średnią wartością 29 centów za kg zbliżyły się do poziomu w Polsce. Na samym rynku polskim sytuacja niewiele się zmieniła, a ceny nieznacznie, bo zaledwie o 1 centa za kg, spadły na tle aktywnej kampanii zbiorów. Pod koniec tygodnia najdroższa cebula ze wszystkich krajów objętych monitoringiem EastFruit była nadal oferowana na polskim rynku: 25-35 centów za kg.

Podobna sytuacja miała miejsce na Ukrainie, gdzie średnia cena cebuli również zmieniła się tylko o 1 cent za kg, Tyla że w górę. Na koniec okresu sprawozdawczego przedział cenowy cebuli na rynku ukraińskim wynosił 19–23 centów za kg. Sytuacja również niewiele się zmieniła w Gruzji, gdzie produkty te można było kupić w dość szerokim zakresie od 20 do 30 centów za kg.

Negatywny trend na rynku cebuli odnotowano w Mołdawii i krajach Azji Środkowej. Na rynku mołdawskim ceny w minionym tygodniu spadły o 10-17 procent i na koniec okresu sprawozdawczego nie przekroczyły 28 centów za kg. Tymczasem w Tadżykistanie i Uzbekistanie można było kupić cebulę odpowiednio za 11-15 centów za kg i za 9-12 centów za kg, co może szybko doprowadzić do intensyfikacji dostaw eksportowych z tych krajów w najbliższej przyszłości.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE