Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 23 września 2019. Od wczoraj dodano 1320 ceny w 7 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »  Rosja – mniej borówki do początku lipca

Rosja – mniej borówki do początku lipca

Borówki
  |   Źródło:
Rosyjski rynek odczuwa w chwili obecnej konsekwencje sezonowych zmian zachodzących w krajach-dostawcach borówki wysokiej. Objawia się to zmniejszoną podażą tych owoców, który potrwa do początku przyszłego miesiąca, wynika z informacji portalu fruitnews.ru.

Rosyjscy importerzy borówki nie przewidują niedoboru tych owoców na rynku w lecie. Według przedstawicieli segmentu przyczyną obecnego spadku podaży jest czynnik sezonowy w krajach produkujących.

Kończy się bowiem sezonu w Maroku, a po jego zakończeniu na rynek rosyjski wejdzie import z Serbii. Jednak między sezonami obu krajów istnieje zauważalne „okno”.

„Nie mogę powiedzieć, że jest niedobór. Importujemy borówki z Bośni, Serbii, Gruzji i Białorusi. W tej chwili ich zmniejszona podaż może być spowodowana jedynie faktem, że zbiory w Maroku prawie się skończyły, a sezon w Serbii rozpocznie się za trzy tygodnie. Taka sytuacja będzie trwała tylko do początku lipca ”- powiedział Samir Javier, menadżer w firmie importującej owoce Greenfields.

Ceny borówek w tym sezonie będą się wahały od 4 do 6 euro za kg, w zależności od jakości i odmiany. Ponadto trzeba zauważyć, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła liczba dostaw owoców.

„Tak, jest wzrost wolumenu, ale nie można mówić, że w stosunku do poprzedniego sezonu dostawy zwiększyły się dwukrotnie. Nastąpiło duże ich zwiększenie w porównaniu z rokiem 2016, kiedy zaczęły obowiązywać sankcje, a rynek potrzebował czasu na restrukturyzację”, podało źródło portalu fruitnews.ru.

W 2018 roku Rosja sprowadziła nieco ponad 3 tysiące ton borówek wysokich. Dla porównania, coroczne zapotrzebowanie Niemiec to 33 - 35 tysięcy ton tych owoców. Jednocześnie na rynku rosyjskim nie ma zbyt wielu borówek wysokiej jakości.

„Obecnie w Rosji nie ma borówki wysokiej jakości. Ponieważ Europa jest zamknięta, naprawdę mamy duże problemy z owocami. Sezon w Maroku się kończy, a zaczyna się sezon serbskiej borówki, która jest gorsza pod względem jakości i smaku od marokańskiej. Owoce z Serbii nie są tak silne i zależy to nie tylko od gatunku, ale także od systemu chłodzenia Dostawcy marokańscy są o kilka kroków przed swoimi serbskimi kolegami zarówno pod względem technologii, jak i odmian - mówi Tatiana Iwanczenko, dyrektor ds. jakości Greenfields.

Podobne
Borówki wysokie
2019-06-11 15:05
Sezon borówki wysokiej coraz bliżej
Do rozpoczęcia handlowego sezonu polskiej borówki wysokiej zostało jeszcze trochę czasu, ale przy takiej pogodzie może się on zacząć wcześniej niż zazwyczaj.
czytaj więcej
2019-05-31 16:09
Borówki amerykańskie wskazane na serce
Codzienne zjadanie 150 gramów borówek amerykańskich (mniej więcej filiżanka) zmniejsza ryzyko chorób serca nawet o 15 proc. – informuje American Journal of Clinical Nutrition”.
czytaj więcej
Borówka wysoka
2019-05-30 20:43
Borówka wysoka – coś się zacięło w mechanizmie cen
Sezon borówki wysokiej importowanej posuwa się naprzód. Ale chyba coś się zacięło w zazwyczaj dobrze działającym mechanizmie cenowym tych owoców.
czytaj więcej
Borówki
2019-05-21 13:54
Podaż borówki wysokiej z importu rośnie
Sezon krajowy coraz bliżej, a importowanej borówki trafia na nasz rynek coraz więcej. To nie jest dobra informacja dla polskich producentów.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.