Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 11 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 4281 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

To będzie trudny sezon dla polskiej borówki wysokiej

Borówki
  |   Źródło:
Łatwo nie było nigdy, ale ostatnie lata pokazują, że problemów dla producentów borówki wysokie w Polsce tylko przybywa.

Produkcja borówki wysokiej do łatwych nie należy. Nawet w latach, gdy jeszcze konkurencja była dużo mniejsza, wcale nie było tak różowo, chociaż faktycznie – zyski potrafiły być wysokie. To właśnie przyciągało do tego segmentu uprawy owoców miękkich rokrocznie nowych uczestników.

Tak było nie tylko w Polsce. Ostatnie lata przyniosły gwałtowny wzrost produkcji w wielu krajach. Bardzo mocno na borówkę postawiono na sąsiedniej Ukrainie, który to kraj ma ogromny potencjał do konkurowania z największymi w regionie. Swoją produkcję zwiększają także Rumunia i Litwa, a także Serbia, Chorwacja czy już licząca się bardzo w grze Hiszpania.

Trend wzrostowy w produkcji borówek będzie dominującym czynnikiem w 2020 roku. Nie tylko w Europie, bo i na świecie – w Ameryce Południowej (potentaci jak Chile czy Peru), w RPA, a z krajów bliższych nam – Maroko i Turcja.

Na rynku borówki wysokiej robi się coraz ciaśniej. To oznacza, że coraz trudniej jest wejść w ten biznes nowym graczom, ale i to, że coraz ostrzejsza jest konkurencja wśród tych, co w borówkowym biznesie działają od dłuższego czasu. Wyzwań jest dużo i nie tylko dotyczą one bezpośredniej konkurencji między producentami.

Problemem jest klimat, mocno nieprzewidywalny ostatnimi czasy. Do tego dochodzi dostępność wody, a to nie jest mocna strona polskiej produkcji rolnej. Trzeba też inwestować w nowe nasadzenia nowych odmian. To działanie coraz bardziej kosztowne, ale bez niego trudno liczyć na utrzymanie odbiorców.

Nie zapominajmy też o „eko modzie”, która powoduje, że wielu konsumentów patrzy krzywym okiem na opakowania z tworzyw sztucznych, a takie dominują w produkcji borówki. Można oczywiście tłumaczyć konsumentom kwestie bezpieczeństwa żywności i recyklingu, ale ilu zechce tego słuchać?

O tych wszystkich wyzwaniach, o zagrożeniach i szansach będzie na pewno mowa na kolejnej, już ósmej, edycji Międzynarodowej Konferencji Borówkowej, która odbędzie się 4-6 marca 2020 roku w podwarszawskiej Jachrance.

Podobne
Borówki
2020-02-13 10:00
Ceny borówek na świecie mogą spaść
Światowe ceny borówek w 2020 roku mogą być najniższe w historii.
czytaj więcej
Borówki
2020-02-05 13:57
Ukraina rozwija eksport borówek do UE
Ukraiński producent wyeksportował do UE 2 tysiące ton borówki wysokiej.
czytaj więcej
Borówki
2020-01-29 09:00
Globalny rynek borówki wysokiej
Sytuacja na rynku borówki wysokiej w końcówce stycznia 2020 roku.
czytaj więcej
Borówki
2020-01-28 15:49
Borówki zimą to towar ekskluzywny
Zimą borówki wysokie na rynek europejski, w tym do Polski, trafiają z daleka, co jest decydującym czynnikiem dla cen tych owoców w naszym hurcie i detalu. Ale nawet w tym okresie ceny bywają raz wyższe, raz niższe.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.