Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 29 września 2020. Od wczoraj dodano 3673 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Turcja chce eksportu pomidorów do Rosji bez ograniczeń

Pomidory
  |   Źródło:
Turcja prosi o całkowite usunięcie kwoty ograniczającej eksport pomidorów do Rosji.

W lutym Rosja zwiększyła kontyngent na pomidory importowane z Turcji ze 150 000 do 200 000 ton. Według stanu na 14 maja eksport tureckich pomidorów do Rosji osiągnął 190 000 ton. W związku z tym, że dodatkowy kontyngent ma zostać wypełniony, Zachodnio-Śródziemnomorskie Stowarzyszenie Eksporterów (BAIB) ostrzegło swoich członków przed ryzykiem odrzucenia kolejnych przesyłek przez rosyjski urząd celny. W lutym, kiedy początkowy kontyngent 150 000 ton został wypełniony, Rosja odesłała z cła tureckie pomidory i tony pomidorów pozostawiono do gnicia.

„W przypadku wypełnienia kontyngentu możemy ryzykować, że nasze pomidory utkną w tureckich lub rosyjskich urzędach celnych. Nasze firmy powinny być tego świadome i wcześniej sprawdzić sytuację w celu uniknięcia problemów”. Zachodnio-Śródziemnomorskie Stowarzyszenie Eksporterów (BAIB) stwierdziło w swoim ogłoszeniu.

Wiceprezes stowarzyszenia Ergin Civan powiedział, że Rosja zaczęła importować pomidory również z innych krajów (w tym Iranu) i kontynuował: „Z tego powodu nie mamy pracowitego sezonu eksportowego. Kontynuujemy jednak rozmowy z Rosją. Chcielibyśmy, aby kontyngent został całkowicie usunięty, aby eksport mógł być kontynuowany w zależności od popytu.”

Civan powiedział, że poza Rosją Turcja nadal eksportuje pomidory do Rumunii, Ukrainy i krajów bałkańskich, takich jak Bułgaria i innych krajów europejskich. Dodał, że ceny eksportowe pomidorów wynoszą od 4 do 4,5 liry tureckiej (0,54 do 0,6 euro) za kilogram, w zależności od odmiany. Civan podkreślił, że oprócz pomidorów nie ma problemów z eksportem innych świeżych owoców i warzyw do Rosji.

Podobne
Pomidory i ogórki
2020-05-26 12:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 21. tydz. roku
Jak wyglądała sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2020-05-19 14:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 20. tydz. roku
Jak wyglądała sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory
2020-05-15 09:00
Jest popyt na krajowe pomidory
Pomidory nawet nieźle schodzą, mówią hurtownicy, ale i tak ceny są niskie.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.