Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 8 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2391 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – rozpoczął się sezon czereśni

Czereśnie
  |   Źródło:
Na Ukrainie wystartował sezon rodzimych czereśni, choć większe ilości tych owoców trafią na tamtejszy rynek dopiero na początku czerwca i to o ile pogoda pozwoli.

Mimo wiosennych przymrozków i niesprzyjających warunków pogodowych sezon czereśni na Ukrainie właśnie się rozpoczyna, pisze portal APK-Inform: Warzywa i owoce. W tym tygodniu pierwsze partie wczesnych odmian czereśni z regionu Chersonia, Nikołajewa, Zaporoża i Zakarpacia weszła na rynek ukraiński.

Handel krajowymi czereśniami rozpoczął się w tym samym okresie, co rok wcześniej, a obecnie sprzedaż odbywa się wyłącznie w małym hurcie w cenach 55–70 UAH/kg (2,05–2,60 USD/kg; 8,35-10,63 zł/kg) w zależności od jakości. Jednocześnie producenci twierdzą, że większe ilości krajowych czereśni nie trafią do sprzedaży wcześniej niż na początku czerwca, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe.

„Warto zauważyć, że wielu producentów czereśni martwi się deszczami, które są obserwowane na całej Ukrainie od początku tygodnia. Tak obfite opady mogą niekorzystnie wpływać zarówno na wielkość zbioru, jak i jego jakość. W bieżącym sezonie sytuację komplikuje już fakt, że na sady czereśniowe znaczny wpływ miały wiosenne przymrozki, w wyniku czego plony brutto będą znacznie niższe niż w ubiegłym roku. Te przymrozki doprowadziły już do utraty 90 procent plonu wczesnych odmian czereśni i negatywnie wpłynęły także na późne odmiany, a jakość obecnie sprzedawanych owoców jest poniżej średniej ”, powiedział Aleksander Chorew, szef projektu APK-Inform: Warzywa i warzywa owoce".

Przypomnijmy, że rok wcześniej pierwsze dostawy czereśni na rynek rozpoczęły się prawie w tym samym okresie, co w tym sezonie. Ceny jakie wówczas obowiązywały znajdowały się w przedziale 35-40 UAH/kg (1,30-1,49 USD/kg; 5,32-6,08 zł/kg po obecnym kursie średnim), czyli przeciętnie o 39 procent taniej niż obecnie.

Podobne
Czereśnie
2020-05-27 10:00
Zaczyna się sezon krajowej czereśni
Pierwsze polskie czereśnie trafiły na rynek. Jak początek sezonu tych owoców wygląda pod względem cen?
czytaj więcej
Czereśnie
2020-05-14 11:00
Co z czereśniami po ostatnich przymrozkach?
Zimni ogrodnicy „nie zawiedli” i przynieśli do Polski spadki temperatur. Jak odbiło się to na sadach czereśniowych.
czytaj więcej
Czereśnie
2020-05-07 14:00
Rosja - wzrosła podaż czereśni z Turcji, Uzbekistanu i Iranu
Na rynku rosyjskim wzrosła podaż czereśni importowanych z Turcji, Uzbekistanu i Iranu.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.