Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 19 luty 2020. Od wczoraj dodano 4051 ceny w 32 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina: ceny arbuzów w górę

  |   Źródło:
Ceny arbuzów w ostatnim tygodniu poszybowały w górę. Co jest przyczyną tej sytuacji? Za ile oferowane są obecnie te owoce?

Według uczestników rynku, od początku bieżącego tygodnia arbuzy na rynku ukraińskim wzrosły średnio o jedną czwartą. W chwili obecnej producenci oferują te owoce w cenie od 1,50 do 1,80 hrywien za kilogram (0,06-0,07 USD za kg). Dla porównania tydzień wcześniej ceny w tym segmencie zaczynały się już od 1,2 hrywien za kilogram (0,05 USD za kg).

Zwyżkowa tendencja cenowa na rynku arbuzów jest związana ze znacznym zmniejszeniem podaży tych owoców. Z kolei powodem tego jest okres międzysezonowy w produkcji arbuzów – większość rolników już ogłosiła zakończenie zbiorów arbuzów wczesnych odmian, podczas gdy obfite deszcze nie pozwalają na zbiory owoców późniejszych odmian.

Należy zauważyć, że w wyniku wzrostu cen, arbuzy na rynku ukraińskim są średnio o 15 proc. droższe niż w drugiej połowie lipca 2017 roku. Sprzedawcy są jednak przekonani, że w najbliższym czasie nastąpi przywrócenie stabilnej podaży owoców na rynku, co nieuchronnie doprowadzi do obniżki cen. Jednocześnie aktywny eksport może stanowić znaczące wsparcie dla cen, a obniżenie kosztów arbuzy nie będzie tak dramatyczne. 

Przypomnijmy, że w ostatnich latach ukraińskie firmy podejmują szereg prób dywersyfikacji sprzedaży arbuzów i znalezienia nowych możliwości sprzedaży. W szczególności innowacją z poprzedniego sezonu było dostarczenie partii arbuzów z regionu Chersoniu do Kijowa przez rzekę. A od 15 sierpnia pierwsza partia arbuzów zostanie dostarczona na półki sklepów w stolicy. Ponadto ukraińskie firmy starają się rozszerzyć geografię eksportu arbuza - w ubiegłym roku na rynek polski trafiły pierwsze partie owoców.

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.