Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 9 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 1852 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – ceny ziemniaków jeszcze w górę?

Ziemniaki
  |   Źródło:
Kolejna runda wzrostu cen ziemniaków odnotowana na Ukrainie.

Emocje na rynku ziemniaków nie zmniejszyły się, pomimo trwających zbiorów w profesjonalnych gospodarstwach rolnych i niespotykanego gwałtownego wzrostu importu ziemniaków z Białorusi i Rosji. Piszą o tym analitycy portalu EastFruit.

Na początku tego tygodnia rozpoczęła się kolejna runda podwyżek cen ziemniaków na Ukrainie - producenci we wszystkich regionach kraju postanowili podnieść ceny sprzedaży tych warzyw. Jeśli w dniach 26–27 września nadal można było kupić ziemniaki luzem w cenie 10 UAH/kg, czyli 0,41 USD/kg (1,64 zł/kg), to dziś rolnicy nie chcą sprzedawać ziemniaków za mniej niż 11-12 UAH/kg, to jest 0,45-0,50 USD/kg (1,80-1,96 zł/kg), a niektóre odmiany są nawet oferowane w cenie 13 UAH/kg, to jest 0,54 USD/kg (2,13 zł/kg).

W ciągu zaledwie dwóch tygodni ceny ziemniaków na Ukrainie wzrosły o prawie jedną trzecią. O tyle samo wzrosła wielkość importu ziemniaków. Najciekawsze jest to, że ceny ziemniaków na Ukrainie są obecnie średnio trzy razy wyższe niż w Rosji. Różnica między cenami w wartościach bezwzględnych nadal rośnie, co czyni eksport rosyjskich ziemniaków na Ukrainę przez Białoruś jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Wzrost cen na Ukrainie prowadzi również do wzrostu cen ziemniaków na Białorusi i w Rosji. Jeśli pod koniec ubiegłego tygodnia rosyjscy hodowcy ziemniaków sprzedawali produkty średnio po 15 centów amerykańskich za kg, to na początku tego tygodnia trudniej jest kupować ziemniaki po tej cenie.

W tym kontekście na Ukrainie rośnie popyt na ziemniaki niskiej jakości, które są sprzedawane za mniej niż 10 UAH/kg. Jednak podaż takich ziemniaków jest również ograniczona.

W najbliższych dniach będzie wiadomo, ile ziemniaków importowała Ukraina we wrześniu. W połowie miesiąca Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Owoców i-Warzyw (UPOA) oszacowało wielkość importu ziemniaków na poziomie 8 tysięcy ton, choć zazwyczaj we wrześniu Ukraina nigdy nie importowała tego warzywa. Jednocześnie w poprzednim sezonie Ukraina zaktualizowała rekordy importu warzyw i ziemniaków, co wskazuje na problemy systemowe w tej branży.

Co stanie się z cenami ziemniaków na Ukrainie? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Z jednej strony występuje opóźnienie w zbiorach, więc podaż lokalnych ziemniaków jest ograniczona. Z drugiej strony konsumenci, wystraszeni wysokimi cenami, boją się powtórzenia scenariusza cen cebuli z zeszłego sezonu, dlatego są bardziej aktywni niż zwykle i kupują ziemniaki na zimę na zapas. Zapotrzebowanie jest również podgrzewane przez wielu pośredników, którzy oczekują, że cena ziemniaków na wiosnę wyniesie 20-25 UAH/kg (3,27-4,09 zł/kg po obecnym kursie). Kupują produkty, w tym importowane, i kładą je do przechowywania w nadziei na dobre zarobki.

Jednocześnie wielu analityków wątpi, że ceny ziemniaków będą znacznie wyższe niż obecnie, biorąc pod uwagę dobre zbiory w krajach sąsiednich i znacznie niższe tamtejsze ceny.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-10-01 08:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 39. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-27 13:13
Przedwynikowy szacunek zbioru ziemniaków
GUS opublikował drugi w tym roku szacunek na temat zbiorów głównych ziemiopłodów rolnych, w tym ziemniaków. Jakie dane zostały w nim zawarte?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-09-24 15:41
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 38. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Owoce miękkie
2019-09-24 10:00
Ukraina – owoce zamiast ziemniaków?
W regionie czernihowskim na Ukrainie zmieniają orientację z uprawy ziemniaków na owoce, w tym owoce jagodowe.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-19 08:00
Białoruś – dobry sezon na eksport ziemniaków
Wygląda na to, że bieżący sezon będzie kolejnym, w którym eksport ziemniaków z Białorusi utrzyma się na wysokim poziomie.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-18 13:54
Eksport ziemniaków po II kw. 2019 r.
Duży względny wzrost eksportu ziemniaków z Polski, zarówno w ujęciu ilościowym, jak też wartościowym. Analizujemy dane GUS za pierwsze dwa kwartały 2019 roku.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-17 14:40
Rosja – ceny ziemniaków jeszcze w dół
Ziemniaki w Rosji nie przestają tanieć. Ceny tych warzyw na rosyjskim rynku są już znacznie niższe niż na Ukrainie czy Białorusi.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-17 14:11
Import ziemniaków po II kw. 2019 r.
Wzrost wolumenu i bardzo duży wzrost wartości w imporcie ziemniaków do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwsze półrocze 2019 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.