Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 21 października 2020. Od wczoraj dodano 2074 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – coraz większe uprawy borówki

Borówki
  |   Źródło:
Jaki obszar zajmują komercyjne plantacje borówki na Ukrainie?

Obszar pod uprawami borówki (borówki amerykańskiej) wysokiej na Ukrainie może w tym roku osiągnąć 2,7 tysiąca hektarów. Prognozę tę podzielił w rozmowie z AgroPortal.ua zastępca dyrektora ds. Prac Naukowych Instytutu Ogrodnictwa NAAS Aleksander Jareszczenko.

„Do tej pory sprzedaż materiału ze szkółek i sadzenia były kontynuowane. Myślę, że wskaźnik 3 tys. hektarów nie zostanie osiągnięty, ale na pewno wyniesie 2,6–2,7 tys. hektarów”- powiedział specjalista.

Zdaniem eksperta, czynnikami decydującymi o ekspansji nasadzeń borówki wysokiej są stabilnie atrakcyjna cena na rynku krajowym (na razie), dostępność rekompensaty państwowej za zakupiony materiał nasadzeniowy i rozwój eksportu.

Jednocześnie współwłaściciel farmy Ozerjana produkującej borówki Jarosław Mowczun dodaje, że dane dotyczące wielkości sadzenia borówek na Ukrainie mogą nie pokrywać się z rzeczywistością.

„Opierają się wyłącznie na sprzedaży materiału do sadzenia i badaniach producentów. Ankiety nie dają jednak prawdziwego obrazu, ponieważ ludzie często kłamią”- mówi. Jego zdaniem tylko 1,5-2,0 tys. hektarów całkowitej powierzchni uprawy borówek przypada na nasadzenia komercyjne.

Podobne
Borówki
2019-11-18 10:00
Chile – duży wzrost eksportu borówki wysokiej
W bieżącym roku Chile znacząco zwiększyło eksport borówki wysokiej.
czytaj więcej
Jabłka
2019-11-15 15:24
Nowe rynki dla polskich jabłek i borówek
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi działania mające na celu otwarcie nowych rynków dla eksportu polskich jabłek i borówek.
czytaj więcej
Borówki
2019-10-24 13:17
Europa – rośnie areał uprawy borówki wysokiej
W Europie obszar upraw borówki wysokiej dynamicznie rośnie.
czytaj więcej
Borówki wysokie
2019-10-21 08:30
Borówki wysokie – wstępne podsumowanie sezonu
Krajowy sezon borówki wysokiej jest już na finiszu. Można zatem spróbować wstępnego podsumowania.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.