Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 28 września 2020. Od wczoraj dodano 1279 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – gruszka liderem wzrostu cen owoców

Gruszki
  |   Źródło:
Liderem wzrostu cen w segmencie owoców została gruszka, pisze portal east-fruit.com, powołując się na źródło info.shuvar.com.

Gruszka znalazła się na szczycie rankingu owoców, których ceny od początku zimy znacząco wzrosły na hurtowych rynkach Ukrainy. Info-Shuvar informuje, że od początku grudnia ceny tych owoców na rynkach hurtowych wzrosły o 20 procent. W styczniu tempo wzrostu cen znacznie przyspieszyło. W pierwszym tygodniu 2019 roku gruszki podrożały jeszcze o 15 procent.

"Wzrost cen gruszek w grudniu jest normalną sytuacją na Ukrainie. Większość ukraińskich gospodarstw produkujących te owoce sprzedaje je do końca jesieni, mało jest takich, które mają doświadczenie w dłuższym przechowywaniu gruszek. Jeszcze przed świętami noworocznymi na rynku ukraińskim króluje importowana gruszka, która jest 1,5 razy droższa od naszej. W drugiej połowie sezonu jest prawie niemożliwym znalezienie ukraińskiej gruszki na naszym rynku - mówi Tatiana Getman, szefowa centrum informacyjnego Info-Shuvar.

Według niej, od początku stycznia udział gruszek krajowych na rynkach hurtowych nie przekracza 10 procent. W sieciach detalicznych zasadniczo są dostępne tylko gruszki importowane.

"Ukraina, która jest jednym z największych producentów gruszek w Europie Wschodniej, pozostaje importerem netto tych owoców od wielu lat. W 2014 roku, w związku z dewaluacją waluty krajowej, a co za tym idzie znacznym wzrostem kosztów importu, konsumpcja importowanych gruszek spadła prawie 2,5-krotnie, ale w ciągu ostatnich 3 lat import już tylko rósł, czyli posezonowa konsumpcja gruszek na Ukrainie rosła. To dobra wiadomość dla profesjonalnych ukraińskich producentów "- dodaje ekspert.

Według portalu Info-Shuvar, w ubiegłym sezonie Ukraina sprowadziła prawie 2 tysiące ton gruszek, przez ostatnie 3 lata ilość ta wzrosła o prawie jedną trzecią. Ukraina rocznie produkuje około 170 tysięcy ton własnych gruszek.

Na początku 2019 roku ceny ukraińskich gruszek na rynkach hurtowych w kraju znalazły się na poziomie 20 - 40 hrywien/kg (0,62 - 1,24 euro/kg; 2,67 – 5,34 zł/kg). Tak duży zakres cen wynika z różnicy w jakości produktów, ale od początku października ceny nawet dla gorszej jakości, małych ukraińskich gruszek podwoiły się. Importowane gruszki mają obecnie na Ukrainie ceny 40 - 45 hrywien/kg (1,24 - 1,39 euro/kg; 5,34 – 6,00 zł/kg). Gruszka kupowana jest głównie w krajach UE.

Podobne
Gruszki
2019-01-09 12:45
Zapasy gruszek wyższe niż przed rokiem
Zgodnie z ostatnimi danymi WAPA zapasy gruszek na półkuli północnej są wyższe niż przed rokiem. Jak duża jest ta różnica?
czytaj więcej
Gruszki
2019-01-08 13:19
Import gruszek po III. kw. 2018 r.
Niższy import gruszek do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS po trzecim kwartale 2018 roku.
czytaj więcej
Gruszki
2019-01-04 17:23
Eksport gruszek po III. kw. 2018 r.
Niższy eksport gruszek w ujęciu rok do roku. Poniżej analiza danych GUS za trzeci kwartał 2018 roku.
czytaj więcej
Gruszki
2019-01-03 15:00
Ceny gruszek bez niespodzianek
Jak wygląda sytuacja na polskim hurtowym rynku gruszek, zarówno tych z krajowych zapasów, jak też importowanych?
czytaj więcej
Światowa produkcja gruszek niższa niż przed rokiem
2018-12-31 15:23
Światowa produkcja gruszek niższa niż przed rokiem
Produkcja gruszek na świecie będzie niższa niż w poprzednim sezonie, jednak różnica jest relatywnie nieduża.
czytaj więcej
Przedświąteczna oferta jabłek i gruszek w Makro Cash & Carry
2018-12-22 14:55
Przedświąteczna oferta jabłek i gruszek w Makro Cash & Carry
Przedświąteczna oferta jabłek i gruszek w Makro Cash & Carry jest bardzo zróżnicowana, choć wachlarz odmianowy jest nieco uboższy niż jeszcze w okresie jesiennym. W jakiej cenie? ZDJĘCIA
czytaj więcej
Co w handlu gruszkami?
2018-12-11 15:51
Co w handlu gruszkami?
Jak obecnie wygląda handel gruszkami? Czy sezon pod znakiem wysokiej produkcji owoców przekłada się w jakikolwiek sposób na ceny i popyt na te owoce?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.