Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 1 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 2763 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – jabłka tańsze niż w czasie zbiorów

Jabłka
  |   Źródło:
Na Ukrainie ceny jabłek po przechowywaniu są niższe niż podczas zbiorów, informują eksperci east-fruit.com.

Według monitoringu cen prowadzonego przez analityków EastFruit, ceny jabłek na Ukrainie na początku kwietnia 2019 roku spadły już poniżej poziomu odnotowanego podczas zbioru jabłek we wrześniu-październiku roku2018 , co jest bardzo nietypową sytuacją dla kraju.

„Ukraińscy producenci sprzedają obecnie jabłka deserowe średnio o 4 procent taniej niż podczas zbiorów. A dzieje się to po sześciu miesiącach przechowywania w drogich, nowoczesnych chłodniach. Ponadto przechowywanie jabłek to duże koszty na: energię elektryczną, siłę roboczą, opakowania, oprocentowanie kredytu i utratę fizycznej masy jabłka z powodu naturalnej utraty wilgoci z owoców ”- mówi Andrej Jarmak, ekonomista z działu inwestycyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

„Już półtora roku temu ostrzegaliśmy, że taki scenariusz cenowy dla jabłka jest możliwy. Jednocześnie zaleciliśmy ukraińskim sadownikom bardziej aktywne inwestowanie w poprawę jakości jabłka i pilne rozpoczęcie poszukiwania rynków dla jabłek w krajach Azji Południowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Od tego czasu przeprowadziliśmy już cztery duże i bardzo udane misje handlowe do tych regionów. To z kolei umożliwiło gwałtowny wzrost eksportu jabłek wysokiej jakości, ale wzrost eksportu nie mógł pokryć nadmiaru produktów na rynku, ponieważ Ukraina nadal uprawia zbyt wiele odmian jabłek, które mogą być sprzedawane tylko na rynek jednego kraju - Federacji Rosyjskiej ”- skarży się ekspert.

Jednocześnie ceny hurtowe jabłek, według EastFruit, w pierwszym tygodniu kwietnia nadal spadają. Ciekawe jest to, że nawet na rynku rosyjskim jabłko w zeszłym tygodniu przeważnie taniało. Dla uczestników rynku nie jest tajemnicą, że ukraińskie jabłko nadal penetruje rynek rosyjski i jest dostarczane głównie przez Białoruś, a także niektóre inne kraje, wobec których Rosja nie wprowadziła tak zwanych „anty sankcji”.

Wśród odmian to Idared, Jonagold i Granny Smith miały największy spadek cen od początku zbiorów - średnio o 10 – 17 procent. Jabłka odmiany Gala zdrożały w tym czasie średnio o prawie 20 procent w porównaniu z momentem zbioru Ta odmiana jabłek cieszyła się największym popytem eksportowym. Ceny jabłek Golden Delicious pozostały bez zmian. Ta odmiana jabłek była również dobrze eksportowana w bieżącym sezonie, co pomogło utrzymać ceny na dość wysokim poziomie.

Podobne
Jabłka
2019-04-02 10:50
Rosja ograniczy import jabłek?
Rosja proponuje wprowadzenie sezonowych kwot na import jabłek, czytamy na portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-01 19:07
WAPA – zapasy jabłek, marzec 2019 r.
WAPA opublikowała uaktualnienie informacji o stanie zapasów jabłek. Ile jabłek było w europejskich magazynach na początku marca?
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-01 10:41
Regionalny rynek jabłek – 13. tydz. br.
W minionym tygodniu jabłka potaniały na Ukrainie i w Mołdawii, a w Tadżykistanie nastąpił gwałtowny wzrost ich cen, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-29 09:51
Ukraina – jabłka sprzedają się za wolno
Ukraińscy sadownicy obawiają się zbyt wolnego tempa sprzedaży jabłek, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-28 09:00
Serbia – zmiany w eksporcie jabłek
Serbscy eksporterzy jabłek rezygnują z rynku rosyjskiego na rzecz UE i Bliskiego Wschodu, czytamy na portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-27 20:25
Stabilny popyt na jabłko przemysłowe
Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych nieco się uspokoiła, chociaż to cały czas spokój dość względny.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-26 08:10
Rosja – na celu tym razem jabłka z Turcji
Rossielchoznadzor sprzeciwia się importowi tureckich jabłek przez Białoruś, jako że wolumen tego importu gwałtownie wzrósł w marcu 2018 roku, co rosyjska służba fitosanitarna uznała za nieprawdopodobne, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.