Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 3 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3020 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina, Polska – borówki wysokie droższe niż rok temu

Borówki
  |   Źródło:
Ceny borówek na Ukrainie i w Polsce są średnio o 80 procent wyższe niż w 2019 roku.

Według ekspertów EastFruit sezon zbiorów borówek na Ukrainie i w Polsce nabiera tempa, chociaż zbiory w głównych regionach produkcyjnych jeszcze się nie rozpoczęły. Niemniej jednak można już porównywać ceny do tych z 2019 roku i jak dotąd producenci są zadowoleni z obecnych cen.

Na Ukrainie na początku lipca 2019 roku średnie ceny hurtowe borówek spadły już do 140-160 UAH/kg (5,2-6,0 USD/kg). Teraz ceny kształtują się na poziomie 230-250 UAH/kg (8,6-9,4 USD/kg), a zbiór nadal odbywa się tylko w południowych regionach kraju i na Zakarpaciu. Zatem teraz ceny są wyższe niż rok wcześniej, średnio o 60-70 procent. Dwa tygodnie temu borówki można było sprzedawać nawet w cenach 350-400 UAH/kg (13,0-15 USD/kg).

Nawiasem mówiąc, ceny borówek na Zakarpaciu są średnio o 10-20 UAH/kg wyższe, ale wielkości produkcji są wyższe niż w regionach Chersonia, Nikołajewa, Zaporoża i Odessy. Wczesne odmiany borówki w tych regionach będą zbierane przez około tydzień, po czym sezon można uznać za zakończony.

Wszystkie ukraińskie borówki są nadal sprzedawane na rynku krajowym, ponieważ ich ceny są zbyt wysokie na eksport. Na przykład w Gruzji można teraz znaleźć borówki o jakości eksportowej w cenie 4,5 USD za kg, czyli dwa razy taniej niż na Ukrainie.

W Polsce różnica cen między rokiem 2020 a 2019 jest jeszcze bardziej znacząca, ponieważ tutaj, podobnie jak na Ukrainie, sezon dojrzewania borówek rozpoczął się później niż w ubiegłym roku. Obecnie ceny polskich borówek stopniowo spadają, ale pozostają średnio o 90 procent wyższe niż przed rokiem. Kupujący płacą średnio 7,6-8,9 euro/kg (8,6-10 USD/kg) za polskie borówki, czyli nawet więcej niż płacci się za borówki ukraińskie na rynku krajowym.

Oczekuje się, że na Ukrainie już w tym tygodniu borówki z regionu Winnicy zaczną wchodzić na rynek, co doprowadzi do kolejnej rundy obniżek cen. Kluczowe regiony produkcyjne - regiony Żytomierza i Kijowa, zaczną zbierać borówki na początku przyszłego tygodnia.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie na borówki w UE z powodu koronawirusa, utratę części zbiorów borówki w Polsce i na Ukrainie z powodu mrozów i problemów związanych z pracą przy zbieraniu owoców w krajach UE, możliwe jest, że cena borówek w tym rok będzie na poziomie wyższym niż w 2019 roku do samego końca sezonu. Z drugiej strony negatywnym czynnikiem jest spadek popytu na borówkę w Rosji, która bardziej niż inne kraje europejskie ucierpiała z powodu koronawirusa i niższych światowych cen ropy i gazu. Co więcej, to Rosja nadała ton cenom borówek w Europie Wschodniej i chociaż kraje UE i Ukraina nie mogły bezpośrednio dostarczać tych owoców na rynek rosyjski, polskie i ukraińskie borówki regularnie wchodziły na tamtejszy rynek za pośrednictwem Białorusi i niektórych innych krajów.

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.