Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 25 września 2020. Od wczoraj dodano 3601 ceny w 32 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – śliwki droższe niż rok temu

śliwki
  |   Źródło:
Ceny śliwek na Ukrainie przekraczają poziom z ubiegłego roku

Mimo że na ukraińskim rynku hurtowym śliwki taniały od początku tygodnia, ich cena w tym roku jest znacznie wyższa niż rok wcześniej. Mówił o tym, w ekskluzywnym komentarzu dla portalu SEEDS, Semen Kramarenko, analityk UPOA (Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw),.

„Ceny śliwek są w tym roku znacznie wyższe niż w przeszłości. Tydzień temu małe śliwki sprzedawano po 22-25 UAH/kg (3,27-3,72 zł/kg), podczas gdy ceny dużych wahały się w okolicach 30 UAH/kg (4,46 zł/kg). Dla porównania rok wcześniej małą śliwkę można było kupić za 10 UAH/kg (1,49 zł/kg po obecnym kursie średnim), a dużą za 25 UAH/kg (3,72 zł/kg po obecnym kursie średnim) - powiedział ekspert.

„Na początku tego tygodnia cena małej śliwki spadła do 10-15 UAH/kg (1,49-2,23 zł/kg), ale jest to nadal więcej niż pod koniec trzeciego tygodnia lipca 2018 roku” - dodał analityk UPOA.

„Ta sytuacja jest spowodowana głównie niekorzystnymi warunkami pogodowymi (niska temperatura w kwietniu i maju), co spowodowało znaczne straty w uprawach, zarówno śliwek, jak i innych owoców pestkowych” - powiedział Simon Kramarenko.

Na rynkach hurtowych Ukrainy dzisiaj dostępne są śliwki głównie od producentów na południu kraju i regionu czerniowieckiego. Oprócz śliwki ukraińskiej, na lwowskim rynku hurtowym „Szuwar”, dostępne są śliwki z Serbii i Mołdawii oferowana w tych samych cenach co ukraińskie.

W sąsiedniej Polsce śliwka kosztuje 3-3,5 zł/kg, czyli ceny są zbliżone do cen ukraińskiej śliwki, choć w porównaniu do ubiegłego roku polska śliwka jest droższa prawie o 1,5 raza.

Podobne
śliwki
2019-07-23 14:45
Rośnie podaż śliwek
W ostatnim tygodniu na polskim rynku hurtowym było widać wyraźny wzrost podaży krajowych śliwek.
czytaj więcej
śliwki
2019-07-12 19:12
Są już polskie śliwki
Na polskim rynku hurtowym pojawiły się pierwsze rodzime śliwki. Ile trzeba zapłacić za te owoce?
czytaj więcej
śliwki
2019-03-01 09:00
Mołdawia – koniec sezonu śliwek
W Mołdawii zakończył się sezon handlu śliwkami ze zbiorów 2018 roku, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.