Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 9 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 1852 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – ziemniaki nadal drożeją

Ziemniaki
  |   Źródło:
Ceny ziemniaków na Ukrainie nadal rosną pomimo wzrostu importu tych warzyw z Białorusi i Rosji.

To niesamowite, ale na tle rekordowych wielkości importu ziemniaków, ceny za te warzywa nadal rosną na rynku ukraińskim. Na koniec poprzedniego tygodnia średnie ceny hurtowe ziemniaków na Ukrainie wyniosły 9 UAH/kg, co odpowiadało 36 centom amerykańskim za kg (1,43 zł/kg). Jednak do końca dnia we wtorek większość rolników w centralnych regionach Ukrainy odmówiła sprzedaży ziemniaków za mniej niż 10 UAH/kg, czyli 40 centów amerykańskich za kg (1,59 zł/kg).

Na rynku zaczęły pojawiać się również oferty sprzedaży produktów wysokiej jakości w cenie 11-12 UAH/kg z pola (1,75-1,91 zł/kg), jednak jak dotąd większość hurtowników odmawia zakupu produktów o wartości ponad 10 UAH/kg. Ponadto importerzy aktywnie promują ziemniaki z Białorusi, których znaczna część pochodzi de facto z Rosji, w cenie 8–8,5 UAH/kg, to jest 32–34 centów amerykańskich za kg (1,27-1,35 zł/kg).

Niektórzy rolnicy, korzystając z popytu, podgrzewają go dodatkowo komunikatami o zakończeniu sprzedaży ziemniaków lub ograniczeniami wielkości sprzedaży do jednego nabywcy. Informują również, że popyt jest obecnie znacznie wyższy niż podaż, zwłaszcza że wielu uczestników rynku próbuje zatrzymać wszystkie wysokiej jakości ziemniaki w chłodniach i przeznaczyć je do długoterminowego przechowywania. Dlatego, zdaniem rolników, hurtownicy nie mają nic przeciwko płaceniu więcej za produkty naprawdę wysokiej jakości.

Ponadto rynek nadal otrzymuje doniesienia o gwałtownym spadku produkcji ziemniaków w gospodarstwach w północnych i środkowych regionach Ukrainy z powodu suszy. I nawet w regionie Winnicy, gdzie pierwotnie oczekiwano dobrych zbiorów, zdaniem sprzedawców, producenci nie są zbyt chętni do sprzedaży ziemniaków, twierdząc, że zbiory są słabe.

Ponadto, według oficjalnych statystyk z Ukrainy, import ziemniaków w sierpniu przekroczył 4 tysiące ton, co byłoby niewiarygodnie wysoką wielkością w tym miesiącu. Zazwyczaj w sierpniu Ukraina w ogóle nie importuje ziemniaków, ponieważ w tym czasie zwykle ma pod dostatkiem swoich z bieżącego zbioru.

„Możliwe, że we wrześniu wielkość importu ziemniaków wzrośnie jeszcze bardziej i będzie w stanie ponownie pobić wszystkie rekordy. Według najbardziej przybliżonych szacunków, do połowy września Ukraina zaimportowała już co najmniej 8 tysięcy ton ziemniaków, głównie z Białorusi ”- mówi Fiodor Rybałko, szef Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw (UPOA).

„Obecnie import ziemniaków z Rosji na Ukrainę staje się niezwykle dochodowym biznesem - według naszych danych można je tam kupić nawet za 8-9 centów amerykańskich za kg, a na Ukrainie jest sprzedawany czterokrotnie drożej! Nawet biorąc pod uwagę koszty reeksportu przez Białoruś i transport, zarobki importera są bardzo dobre, co oznacza, że ​​import wzrośnie tylko wtedy, gdy ceny ziemniaków utrzymają się na tak wysokim poziomie - mówi Katerina Zwierjewa, dyrektor ds. Rozwoju UPOA.

„Nie jest wykluczone, że na Ukrainie z powodu nadmiernego popytu, ​​powstanie sztuczny niedobór ziemniaków. Rzeczywiście, w takich sytuacjach konsumenci często reagują irracjonalnie, kupując duże ilości i tak już drogiego produktu, którego nie mogą zachować. W rezultacie ogromna część produkcji po prostu trafia do śmieci ze względu na psucie się, rosną straty, a wraz z nimi rośnie niedobór towaru i jego ceny. Jednak naszym zdaniem nie ma fundamentalnych przyczyn tak wysokich cen ziemniaków, zwłaszcza w kontekście ich nadprodukcji w krajach sąsiednich”- mówi Andrij Jarmak, ekonomista w dziale inwestycyjnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Mamy nadzieję, że ta sytuacja pozwoli plantatorom ziemniaków na Ukrainie zarabiać w tym sezonie dobre pieniądze i potem zainwestować w podniesienie poziomu technologii uprawy, przechowywania, finalizacji i sprzedaży ziemniaków, a nie w powiększanie obszaru ich uprawy.

Podobne
Ziemniaki
2019-09-18 13:54
Eksport ziemniaków po II kw. 2019 r.
Duży względny wzrost eksportu ziemniaków z Polski, zarówno w ujęciu ilościowym, jak też wartościowym. Analizujemy dane GUS za pierwsze dwa kwartały 2019 roku.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-17 14:40
Rosja – ceny ziemniaków jeszcze w dół
Ziemniaki w Rosji nie przestają tanieć. Ceny tych warzyw na rosyjskim rynku są już znacznie niższe niż na Ukrainie czy Białorusi.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-17 14:11
Import ziemniaków po II kw. 2019 r.
Wzrost wolumenu i bardzo duży wzrost wartości w imporcie ziemniaków do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwsze półrocze 2019 roku.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-09-17 09:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 37. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-13 14:40
Mołdawia – ziemniaki będą droższe?
Prognozy mówią, że ziemniaki w Mołdawii do końca września mogą podrożeć o około 10 procent.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-13 08:05
Belgia – ograniczony handel ziemniakami
Na razie handel ziemniakami na rynku belgijskim nie jest zbyt imponujący, a rynek czeka na zakończenie zbiorów.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-11 18:07
Jaka sytuacja na polskim rynku ziemniaków?
Sytuacja cenowa na krajowym rynku ziemniaków zmienia się, ale nadal nie przypomina niczego, co oglądaliśmy w ostatnim dziesięcioleciu.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-11 08:00
Ukraina wciąż importuje ziemniaki z Białorusi
Ukraina nadal importuje ziemniaki z Białorusi, pomimo wysokiego poziomu zbiorów własnych tych warzyw.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.