Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 8 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2391 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraińscy producenci przygotowują się do eksportu owoców jagodowych do Europy

Borówki
  |   Źródło:
Ukraińscy producenci owoców jagodowych są zaawansowani technologicznie, nie ustępują pod tym względem Europejczykom i dlatego mają możliwość uprawy produktów wysokiej jakości.

Sytuacja gospodarcza na Ukrainie jest dość skomplikowana, ale można pracować i zarabiać. Stopniowo zaczyn się znoszenie zakazów przepływu towarów, a następnie ukraińska borówka będzie miała szansę wypełnić niszę na rynku borówek, która podobno powstaje w Europie, pisze SEEDS, powołując się na Agrotimes.ua.

Opowiedział o tym dyrektor ds. Strategii i rozwoju przedsiębiorstwa „Nikdaria” (TM „iBerry”) Jewgienij Charłan.

„Ci ukraińscy pracownicy, którzy zbierali na Zachodzie, będą teraz zbierać w domu. Ukraiński biznes jest w stanie zapłacić, choć nie tyle pieniędzy, co w UE, ale całkiem przyzwoicie. Stopniowo zacznie się znoszenie zakazów przepływu towarów. A potem wypełnimy naszą borówką wysoką niszę, która podobno powstaje w Europie na rynku tych owoców. Dlatego nie widzę powodu do pesymizmu - powiedział.

Według Jewgienija Charłana krajowi producenci owoców jagodowych są rozwinięci technologicznie, nie ustępują pod tym względem Europejczykom, a zatem mają możliwość uprawy produktów wysokiej jakości. Ukraina ma również dostateczną ilośc zbieraczy. A to znaczy, że gdy tylko osłabnie kwarantanna, biznes będzie szukał okazji do dostarczenia produktów konsumentom.

„Myślę, że ten sezon rozpocznie się od tych samych cen hurtowych, a w przeszłości - 200 hrywien za kilogram. Cena 3,5 USD (90 UAH/kg) była punktem uruchomienia eksportu. To ten poziom cen pozwolił gospodarstwom zorientowanym na eksport utrzymać ceny na rynku krajowym.

Sytuacja producentów, którzy nie mieli chłodni i możliwości eksportowych, była znacznie trudniejsza, musieli oni sprzedawać swoje produkty za wszelką cenę”, mówi Jewgienij Charlan.

Producenci owoców jagodowych z obwodu żytomierskiego mają dość ambitne plany - zamierzają zwiększyć obszar pod borówkami ze 120 hektarów do 300 i sprzedawać swoje owoce na rynku krajowym oraz je eksportować.

Podobne
Borówki
2020-05-11 08:00
Produkcja borówek w 2019 r.
GUS opublikował informację na temat wielkości produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w roku 2019. Jak wygląda to w przypadku produkcji borówek wysokich?
czytaj więcej
Borówki
2020-04-30 10:00
Więcej importowanych borówek
Podaż borówki wysokiej z importu wzrosła, ale nie aż tak, jak ma to miejsce zazwyczaj o tej porze roku w „normalnych” sezonach.
czytaj więcej
Borówki
2020-04-27 08:00
Eksport borówki wysokiej w 2019 r.
Wzrost eksportu borówki wysokiej z Polski drugi rok z rzędu. Analizujemy dane GUS za rok 2019.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.