Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 3 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3020 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Uzbekistan – mróz i śnieg spowodował straty w sadach

źródło foto: east-fruit.com
  |   Źródło:
Od mrozu i opadów śniegu w Uzbekistanie ucierpiały wiśnie, jabłonie, gruszki i winogrona.

Według ekspertów EastFruit, w dniach 8 i 9 kwietnia na większości terytorium Uzbekistanu nastąpił gwałtowny spadek temperatury powietrza, w nocy do minus 2-4 stopni i do tego wystąpiły obfite opady śniegu przy dość silnym wietrze.

Sadownicy w Uzbekistanie aktywnie dzielą się zdjęciami kwitnących sadów pokrytych grubą warstwą śniegu. W niektórych przypadkach jasne jest, że mokry śnieg i wiatr spowodowały szkody, a nawet upadek pojedynczych drzew.

Trudno jest ocenić szkody - rolnicy twierdzą, że zazwyczaj opady śniegu nie są straszne dla kwitnących sadów, jeśli nie towarzyszy im dłuższe zimno. A jeśli ostatniej nocy temperatury były głównie powyżej zera, to od ósmego do dziewiątego kwietnia zaobserwowano przymrozki, co oczywiście doprowadziłoby do utraty części plonu.

Obecnie w Uzbekistanie zakwitły już prawie wszystkie odmiany moreli, wczesnej wiśni, śliwki, brzoskwini i nektaryny. Najprawdopodobniej opisane zjawiska pogodowe nie wpłyną jednak na te drzewa owocowe.

Ale w przypadku jabłek i gruszek, które kwitną teraz, potencjał plonu tych upraw może się zmniejszyć. Późne wiśnie również aktywnie kwitną i tutaj szkody mogą być najbardziej znaczące. Eksperci uważają również, że przyszłe zbiory winogron stołowych mogą ucierpieć z powodu pogody.

Według wstępnych szacunków zła pogoda dotknęła regiony: nawojski, samarkandzki, dżizakski i kaszkadaryński. Jednak dzisiaj zła pogoda dotarła również do Taszkientu i doliny fergańskiej, a jutro spodziewana jest tam jeszcze chłodniejsza noc, co może pogorszyć sytuację.

Przypomnijmy, że Uzbekistan jest jednym z największych eksporterów owoców i warzyw w regionie oraz jednym z najszybciej rozwijających się graczy na światowym rynku owoców.

Podobne
Ziemniaki
2020-03-24 12:00
Uzbekistan – ziemniaków nie zabraknie
W Uzbekistanie ziemniaków nie zabraknie. Ich zapasy są wciąż duże.
czytaj więcej
Cebula
2020-03-04 12:00
Załamanie cen cebuli w Uzbekistanie
Ceny w Uzbekistanie gwałtownie spadają z powodu zanotowanego zatrzymania eksportu.
czytaj więcej
Owoce, warzywa
2020-02-28 12:00
Uzbekistan chce zwiększyć eksport owoców i warzyw
Uzbekistan może zwiększyć eksport owoców i warzyw do krajów bałtyckich.
czytaj więcej
śliwki
2019-10-15 12:37
Uzbekistan – większy eksport śliwek do Rosji
Śliwka uzbecka podbija rynek rosyjski wypierając konkurentów.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.