Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 17 luty 2020. Od wczoraj dodano 1541 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

W. Brytania – warzywa będą drożeć

Warzywa
  |   Źródło:
Brytyjski rynek warzyw oczekują podwyżki cen. To skutek anormalnych warunków pogodowych w tym kraju, informuje freshplaza.com powołując się na doniesienia express.co.uk.

Niekorzystne warunki pogodowe w Wielkiej Brytanii miały katastrofalne skutki dla zbiorów i spowodowały chaos w sektorze rolno – spożywczym. Kombinacja relatywnie wysokich temperatur dobowych i rekordowych opadów w zeszłym miesiącu doprowadziło do zrujnowania upraw gruntowych wielu warzyw, podczas gdy wegetacja innych znacznie przyspieszyła.

To z kolei prowadzi do wzrostu cen tradycyjnych warzyw zimowych, jako że marchew, pory oraz kalafiory, a także ziemniaki będzie teraz na rynku zdecydowanie mniej. Marchew i pasternak należą do tych warzyw, które w Wielkiej Brytanii zostawiane są w zimie w gruncie. I ta część, która nie trafiła do magazynów, a pozostała na polach mocno ucierpiała od deszczu. Opady były tak intensywne, że doprowadziły do lokalnych powodzi i zalania wielu pól. Na takich polach, w wielu przypadkach zalane także przez rzeki występujące z brzegów, nie można również użyć sprzętu rolniczego i uratować choćby części zbiorów.

Wilgoć i obecność wody na polach to także źródło kolejnych problemów dla warzyw, nawet tam, gdzie nie doszło do katastrofalnych zalań i podtopień. To ogromny problem z chorobami grzybowymi (pleśń) oraz bakteryjnymi (gnicie – zwłaszcza warzyw liściastych jak choćby jarmuż).

W tym samym czasie relatywnie wysokie temperatury powodują w innych rejonach kraju przyspieszenie wegetacji niektórych warzyw. Szybsze dojrzewanie to problem w przypadku upraw kalafiorów i wczesnych ziemniaków. Ta szybsza wegetacja oznacza, że zbiory wymienionych warzyw zaczną się wcześniej i później będą problemy z ich podażą. A to przełoży się na wzrost cen po tym pierwszym okresie.

Za ekstremalne warunki pogodowe obwinia się tak zmiany klimatu, jak i naturalny fenomen – pogodowy – El Niño. A skutki widać nie tylko w Wielkiej Brytanii. Cierpią także uprawy w Hiszpanii, gdzie wysokie temperatury w zimie spowodowały plagę insektów oraz chorób grzybowych. Wpływa to na uprawy pomidorów, ogórków i papryki.

Podobne
Ziemniaki
2015-11-05 08:00
W. Brytania – wzrost eksportu ziemniaków?
Brytyjski sektor produkcji ziemniaków liczy na wzrost eksportu tych warzyw w sezonie 2015/2016. Na czym opiera swe prognozy?
czytaj więcej
Wielka Brytania: rekordowe zbiory jabłek
2015-09-14 11:03
Wielka Brytania: rekordowe zbiory jabłek
Szacuje się, że tegoroczne zbiory jabłek w Wielkiej Brytanii będą najwyższe od lat. Brytyjscy sadownicy stawiają przede wszystkim na dwie odmiany, których wzrost produkcji jest najbardziej widoczny.
czytaj więcej
Buraki ćwikłowe
2015-06-09 08:00
W. Brytania – wzrost sprzedaży buraków ćwikłowych
Przemyślana kampania reklamowa sprawiła, że postrzeganie buraków ćwikłowych przez brytyjskich konsumentów mocno się zmieniło w ostatnich latach. Warzywa te zyskały status „super żywności”, a dzięki niemu ich sprzedaż znacząco wzrosła.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.