Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Jest zainteresowanie gruszkami

2019-09-05 19:35

Zainteresowanie gruszkami jest spore i wydaje się jeszcze rosnąć. Z pewnością swoją wagę ma świadomość, że w tym sezonie owoców może być mniej. Przypomnijmy, że co prawda WAPA p[prognozuje zbiory gruszek w Polsce na zeszłorocznym poziomie, ale w skali Unii Europejskiej gruszek ma być mniej o 14 procent w stosunku do zeszłego roku i o 9 procent w stosunku do średniej z lat 2016-2018.

Popyt jest zatem spory, a firmy są zainteresowane zarówno gruszkami deserowymi, jak też tymi do przemysłu. Jeśli chodzi o owoce na świeży rynek, to tradycyjnie największym popytem cieszy się odmiana Konferencja, ale są kupcy i na odmianę Patten, a nawet są pierwsze zapytania o Lukasówkę.

Ceny deserowych gruszek Konferencja w dużym hurcie to obecnie poziom 2,00 – 3,00 zł/kg, zależnie od kalibru (w małym hurcie do 3,50 zł/kg). I w cenach najlepiej widać, że mimo zapowiedzi takich samych zbiorów, rynek postrzega sytuację obecną jako gorszą podażowo od zeszłorocznej. Na początku września 2018 roku gruszki odmiany Konferencja oferowano w polskim hurcie w cenach 1,30 – 2,00 zł/kg. To średnio o 35 procent więcej rok do roku.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE