Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Owoce egzotyczne - liczi

2011-01-17 00:00

Owoce liczi pochodzą z południa Chin i najprawdopodobniej znane były we wschodnich Chinach już przed ponad 3000 laty. Ponieważ owoc ten bardzo późno rozpowszechnił się na terenie Azji, większość Europejczyków znała go tylko z puszki. Dopiero przed 25 laty zaczęto uprawę liczi także i w innych krajach.

Drzewo Liczi jest wiecznie zielone, wysokie na 10 do 12 m. Rodzi zamknięte jak orzechy owoce, które budują się z kwiatostanu i rosną jak winogrona w wiązkach z około 30 owoców.

Obecnie liczi uprawiane są w wielu krajach o klimacie subtropikalnym, obok Chin także i w Japonii, na Hawajach, na Wyspach Madagaskar i Réunion, w Południowej Afryce, Kenii, Brazylii, Australii i Florydzie. Liczi nie dojrzewają podczas przechowywania dlatego też zbierane są już dojrzałe i przesyłane drogą powietrzną. Liczi muszą być transportowane w drewnianych skrzyniach z dopływem powietrza, w zamkniętych kartonach mogą gnić.

Owoce liczi importuje się w październiku z Mauritius, w listopadzie i grudniu z Madagaskar, od listopada do lutego z Południowej Afryki, od marca do maja z Tajlandii, od września do listopada z Izraela.

Owoce liczi są owalne do okrągłych, o wielkości 2,5 do 4 cm. Ich skórka jest delikatna ale twarda; wiśniowo-czerwona do brązowo-czerwonej, gęsto wypełniona malutkimi tępymi kolcami. Miąższ liczi jest mleczno-biały, bardzo soczysty i otacza około 2 cm duże, twarde nasiono. Smak liczi jest łagodny, słodki i lekko kwaskowy
Liczi spożywa się na surowo, również jako dodatek do słodkich sałatek. Ulepsza smak chińskich potraw oraz napoi alkoholowych.

Dojrzałe owoce liczi przechowuje się około 3 do 4 dni w chłodnym pomieszczeniu. Liczi nie dojrzewają podczas przechowywania!

Źródło: fresh-market.pl (kz), na podstawie sedi-fruits.at

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem