Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Perspektywy uprawy świdośliwy w Polsce

2012-11-22 12:40

Świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia) jest gatunkiem jagodowym, który od lat z powodzeniem uprawiany jest w Ameryce Północnej. Jest tam znany ze względu na bardzo wartościowe i smaczne owoce. W Polsce gatunek ten jest jeszcze mało znany, ale jak twierdzi autor wykładu, prof. Stanisław Pluta, to tylko kwestia czasu. Owoce świdośliwy są bowiem bogatym źródłem prozdrowotnych związków chemicznych takich jak fenole, flawonoidy, antocyjany, związki mineralne, witaminy i lipidy, są przy tym bardzo smaczne (owoce niektórych gatunków świdośliwy smakiem przypominają borówkę amerykańską).

Świdośliwa olcholistna są to krzewy długowieczne, które na plantacjach mogą rosnąć nawet 30 lat. Zaczynają owocować w 3-4 roku po posadzeniu, a pełnię owocowania osiągają po około 6 latach. Wówczas zbiór owoców może osiągnąć 8 – 10 ton z hektara. Świdośliwa olcholistna jest gatunkiem stosunkowo łatwym w uprawie, dobrze przystosowującym się do różnych warunków siedliskowych. Są to rośliny mrozoodporne wytrzymujące temperatury do – 40 st. C. Świdośliwa jest gatunkiem samopylnym i samopłodnym, kwitnie około połowy maja, a owocuje pod koniec czerwca.

Świdośliwa olcholistna, według prof. dr hab. Stanisława Pluty ma duże szanse zaistnieć na polskim rynku na większą skalę. Na razie największy problem stanowi kupienie odpowiedniej ilości sadzonek, jednak opracowana metoda mnożenia w kulturach in vitro pozwoli na szybkie i dość tanie rozmnażanie tego gatunku.


Fot. Odmiany świdośliwy olcholistnej polecane do uprawy towarowej.

Zobacz więcej: Ceny owoców

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE