Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Sok pomarańczowy zwalcza raka

Uczeni mówią, że sok pomarańczowy może być bardzo pomocny w profilaktyce różnych chorób, w tym niektórych form nowotworów. Jednocześnie jednak zaznaczają, że nadmiar tego złocistego napoju może mieć toksyczny efekt.

W soku pomarańczowym szczególnie wysoki jest poziom przeciwutleniaczy, przede wszystkim hesperydyn i naryngenin. To flawonoidy, które mają również działanie przeciwzapalne, a także działają jako substancje rozszerzające naczynia, co sprzyja odpowiedniemu krążeniu krwi. Te i inne składniki soku pomarańczowego działają na kilka sposobów w walce z nowotworem: chronią komórki przed wolnymi rodnikami, pomagają w modulowaniu sygnalizacji komórkowej, a także dają efekt przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy - co może pomóc w zapobieganiu przeziębieniom ale także powstrzymać rozwój raka.

Co najważniejsze, sok pomarańczowy działa też antymutagennie zapobiegając mutacji komórek, który to proces często prowadzi do raka.

Problematyczne jest jednak to, że u osób z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami pracy nerek i pacjentów z cukrzycą sok pomarańczowy może być toksyczny. Pomarańcza zawiera jedynie około 60ml soku, można więc sobie wyobrazić, że szklanka soku oferuje znacznie więcej cukrów owocowych. To może prowadzić do hiperglikemii. Nawet u osób zdrowych nadmiar soku może skutkować: owrzodzeniem jamy ustnej, niestrawnością, wysypką i biegunką. Eksperci polecają, by graniczyć spożycie soku do jednej szklanki dziennie a jeszcze lepiej jest sięgać po świeże owoce.

Słowa kluczowe: zdrowie, pomarańcze, rak
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE