Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Polsko-rosyjskie rozmowy w Berlinie

2011-01-23 00:00

W Berlinie, w dniu 19 stycznia 2011 roku, odbyły się rozmowy ekspertów rosyjskiego Rosselhoznadzoru z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Polska strona została poinformowana, że w dalszym ciągu z Polski do Rosji trafiają produkty z przekroczonymi dopuszczalnymi poziomami pozostałości pestycydów, azotanów i azotynów. Z ogółu dostaw owoców i warzyw dostarczanych do Rosji z EU, 42 proc. stanowią polskie produkty.

Polska strona poinformowała, że od 1 stycznia 2011 roku rozpoczęła regularne wyrywkowe badania bezpieczeństwa produktów roślinnych wysyłanych do Federacji Rosyjskiej. PIORiN poinformował stronę rosyjską o projekcie programu Integrowanej Produkcji, który weźmie pod uwagę także wymagania rosyjskich norm. Program zostanie przyjęty do początku nowego sezonu wegetacyjnego roślin. Program przewiduje wypracowanie rekomendacji dla rolników, dotyczących wprowadzenia systemu integrowanej ochrony roślin, które są przeznaczone na eksport do Rosji, oraz systemu kontroli ze strony organów państwowych.

Rosyjska strona życzliwie odniosła się do zamiarów strony polskiej zwiększenia kontroli bezpieczeństwa produkcji roślinnej zgodnie z zawartym Memorandum, jednocześnie zauważyła że wszystkie te działania były niejednokrotnie zalecane stronie polskiej, poczynając od 2008 roku, gdy były prowadzone rozmowy z państwowymi organami Polski, a także w lipcu 2010 roku w Warszawie na specjalnej konferencji z udziałem polskich producentów i eksporterów.

Polska strona poprosiła o przywrócenie w prawach 4 laboratoriów, wcześniej wykluczonych ze spisu laboratoriów mających prawo wydawania certyfikatów bezpieczeństwa dla produktów roślinnych eksportowanych do Federacji Rosyjskiej. Strona rosyjska wyjaśniła, że nie może tego zrobić na prośbę strony polskiej, ponieważ wzajemna współpraca w tym zakresie między Polską a Rosją odbywa się tylko za pośrednictwem Komisji Europejskiej, a wcześniejsze propozycje strony rosyjskiej o zawarciu dwustronnej umowy w tym zakresie zostały przez polską stronę odrzucone. Jednakże uzasadniona prośba Komisji Europejskiej w tym zakresie będzie rozpatrzona przez Rosselhoznadzor w terminie jednego miesiąca, jak to wynika z regulaminu.

Polska strona poprosiła stronę rosyjską o rozpatrzenie możliwości rezygnacji z wprowadzonego środka jakim są certyfikaty bezpieczeństwa. Rosjanie odpowiedzieli, że nie mogą tego zrobić, gdyż w dalszym ciągu do Rosji trafiają partie towaru z przekroczonymi dopuszczalnymi poziomami pozostałości pestycydów, azotanów i azotynów. W 2010 roku wykryto przekroczenia w 200 partiach o ogólnej masie 3683 tony. Przy czym w szeregu wypadków wykryto przekroczenia obowiązujących poziomów od 1,8 do 45 razy, o czym Rosselhoznadzor informował stronę polską i Komisję Europejską.

PIORiN zaproponował również stworzenie wspólnej stałej grupy roboczej, która na bieżąco zajmowałaby się bezpieczeństwem produktów pochodzenia roślinnego. Rosjanie powiedzieli jednak, że uważają to za bezcelowe, gdyż zgodnie z Memorandum za bezpieczeństwo produkcji roślinnej odpowiada kraj - dostawca. W zamian zaproponowali przeprowadzanie w razie potrzeby spotkań roboczych.

Źródło: fresh-market.pl

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem