Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Pogoda wpłynęła na początek sezonu polskich pomidorów

2018-03-05 13:00

To dopiero okres przedpremierowy w sezonie krajowych pomidorów szklarniowych. Do czasu, gdy na rynku pojawią się one w ilościach większych niż śladowe, minie jeszcze trochę. Ale fakt jest faktem – sezon na polskie pomidory szklarniowe już się zaczął.

W tym roku ten wstępny etap przebiegał jednak inaczej niż przed rokiem. Zimowa aura jaka zawitała na kontynent europejski, w tym do Polski, sprawiła, że start sezonu dla czerwonych pomidorów opóźnił się. Pierwsze ich partie na giełdę w Kaliszu trafiły dopiero w połowie stycznia. Rok temu sezon stary prawie płynnie przeszedł w sezon nowy.

Jeszcze jeden czynnik w tym roku był mniej sprzyjający polskim pomidorom – ceny importu. W tym sezonie niższe niż rok temu. Obecnie ceny importowanych pomidorów czerwonych w polskim hurcie rozciągają się od 4,00 do 9,00 zł/kg, zależnie od kraju pochodzenia i jakości. Ceny importu przed rokiem mieściły się w przedziale 9,00 – 10,50 zł/kg.

Za to teraz ceny krajowego pomidora na giełdzie kaliskiej są o wiele bardziej stabilne niż rok wcześniej. Sezon zaczął się na poziomie 13,33 – 16,67 zł/kg i do żadnych zmian w tym zakresie nie doszło. Rok temu sezon startował z ceną średnią w okolicach 12,50 zł/kg, ale potem wzrosła ona do 16,67 zł/kg na koniec drugiej dekady lutego 2017 roku.

Mroźna pogoda spowolniła rozwój sezonu w polskich szklarniach, ale synoptycy zapowiadają koniec zimy i temperatury rzędu 10 st. C na plusie. Można zatem zakładać, że za chwile będziemy świadkami początku długookresowego trendu zniżkowego na ceny polskiego pomidora. Trendu, który w marcu będzie jeszcze miał niewielką dynamikę, a który przyspieszy z początkiem maja, gdy zacznie się handel na większą skalę i eksport.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE