Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Producenci pomidorów spotkali się w Paryżu

2012-03-29 16:52
Źródło: fresh-market.pl za fepex.es (ms)

Wczoraj w Paryżu spotkali się producenci pomidorów z Hiszpanii, Francji i Włoch. Omawiana była kwestia reformy unijnej Wspólnej Polityki Rolnej w celu zapewnienia pełnej integracji sektora produkcji pomidorów przeznaczonych na rynek warzyw świeżych w systemie płatności bezpośrednich.  Komitet omówił aspekty agronomiczne, gospodarcze i społeczne związane z sektorem produkcji świeżych pomidorów w systemie dopłat bezpośrednich, tak aby odpowiednio można było ocenić, ile pracy jest wkładane w tę produkcje,  jaki jest jej wkład w utrzymanie zatrudnienia i w zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, gdzie produkcja pomidorów jest prowadzona.

Odnosząc się do prognoz dla bieżącej kampanii oceniono, że we wszystkich trzech krajach produkcja powinna utrzymać się na obecnym poziomie, przy czym we Francji i Hiszpanii powinien nastąpić wzrost produkcji pomidorów typu „gałązka”, natomiast dla pomidorów typu cherry prognozy są negatywne ze względu na silną presję, jaką w tym segmencie rynku wywiera Maroko.

Komitet odniósł się do wchodzącego w życie nowego porozumienia z Marokiem (ratyfikowane 16 lutego przez Parlament Europejski), które zwiększa kwoty wwozu dla marokańskich pomidorów. Zebrani w Paryżu stwierdzili, że nowe porozumienie stwarza pilną konieczność poprawy kontroli przestrzegania kwot wwozu w celu skutecznego zapłaty należności celnych, gdy globalna wartość przywozu jest poniżej poziomów ustanowionych w systemie. Komitet zgodził się do wezwania, po raz kolejny, właściwych organów celnym, żeby podawane były do wiadomości publicznej kwota ceł faktycznie zapłaconych podczas ostatniej kampanii.

Zwrócono również uwagę na konieczność zastosowania takich samych wymogów fitosanitarnych, jakie obowiązują unijnych producentów, do produkcji w krajach sąsiednich, czego do tej pory nie stosowano.

Zobacz więcej: Pomidory

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE