Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Marchew – prognozy się potwierdzają

2020-09-10 09:00

Wszystko wskazuje na to, że nasze prognozy przewidujące spadek cen marchwi, okazały się trafne. Gwoli uczciwości należy stwierdzić, że nie tylko nasze. To raczej było dość powszechne przewidywanie wśród uczestników rynku. Bieżący sezon wegetacyjny tego warzywa był wyraźnie opóźniony, co przełożyło się na rozkład podaży.

Do początków września dostępność marchwi ze zbioru 2020 roku pozostawała dość ograniczona, a to konserwowało ceny. Ceny, które jeszcze w sierpniu były wyższe niż te z dziesięciu poprzednich lat. Ale teraz szybko się to zmienia. Ceny wielko hurtowe marchwi weszły w wyraźny trend zniżkowy, co widać na naszym wykresie poniżej.

Obecnie ceny sprzedażowe marchwi („na gotowo”, w workach) to przedział 0,70-1,00 zł/kg, czyli średnio o 23 procent mniej w stosunku do poziomu z początku bieżącego miesiąca i o 35 procent mniej w stosunku do tych sprzed miesiąca. Bieżące ceny są też o 15 procent niższe w relacji rok do roku, chociaż, co widać na wykresie, wciąż są na relatywnie dobrym poziomie – wyżej niż w sześciu z dziesięciu poprzednich sezonów.

Słowa kluczowe: marchew, ceny marchwi, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE