Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Marchew za droga na eksport?

2013-02-06 14:55

Początek lutego był okresem ożywienia na rynku marchwi. Wzrosło znacząco zainteresowanie tym warzywem ze strony kupujących, w tym importerów z Rosji. Oczywiście dotyczyło to marchwi dobrej jakości. Na taką bowiem popyt rósł. Ceny takiej marchwi szczotkowanej sięgnęły 0,80 zł/kg i widać było presję na trwałe przebicie tego poziomu.

Tak, jak pisaliśmy, na Kujawach marchew szczotkowana dobrej jakości już wcześniej wyceniana była na 0,80 – 0,90 zł/kg. W ostatnich dniach również w centrum kraju ceny przeszły na poziom 0,80 – 0,85 zł/kg z wywoławczym poziomem sięgającym 0,90 zł/kg. Jednak w tygodniu bieżącym pojawiły się sygnały, że ceny powyżej 0,80 zł/kg mogą być, przynajmniej na razie, za wysokie aby utrzymać eksport. Rosjanie już kupują mniej niż w ciągu ostatnich dni. Ostatnie zwyżki mogą więc przynieść zahamowanie eksportu do Rosji, przynajmniej na jakiś czas.

Na rynku rosyjskim od poziomu 8,00 rubli/kg, czyli około 0,80 zł/kg  można kupić marchew białoruską. Taki poziom cen w Rosji powoduje, że polska marchew w cenie powyżej 0,80 zł/kg, nawet jakościowo lepsza od tej białoruskiej, staje się mało atrakcyjna dla importerów. A do tego marchew w Holandii ma ceny na poziomie 0,19 – 0,21 euro/kg, czyli około 0,80 – 0,90 zł/kg, czyli praktycznie tyle co u nas. Oczywiście jest kwestia sporo droższego transportu, jednak jeśli importer z Rosji kupując inne warzywa ma jeszcze miejsce na marchew, to wtedy aspekt kosztów transportu nie jest już tak istotny. A trzeba pamiętać o przewadze jaką ma holenderska marchew, która jest postrzegana jako jakościowo lepsza.

Słowa kluczowe: marchew, ceny marchwi, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE