Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ukraina – spadają ceny marchwi

Jak zauważają analitycy projektu East-Fruit, wzrost podaży spowodował obniżenie ceny marchwi na rynku ukraińskim.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie wcześniej ceny tego warzywa nie tylko nie spadały, ale stopniowo rosły pod wpływem przerw w dostawach nowych partii produktów na rynek. Operatorzy w południowych regionach Ukrainy poinformowali, że deszczowa pogoda nie zawsze pozwala rolnikom na zbiory. Jako drugi czynnik, który doprowadził do spadku podaży marchwi na rynku, eksperci East-Fruit wskazali przejście z odmian wczesnych na odmiany średnie, co również wpłynęło na niestabilność dostaw produktu na rynek.

Ostatni tydzień na rynku marchwi na Ukrainie zakończył się ustaleniem przedziału cenowego 6-9 UAH/kg, czyli 0,22-0,33 USD/kg (0,81-1,22 zł/kg), ale od początku obecnego przedział ten spadł do 5-7 UAH/kg, to jest 0,18-0,25 USD/kg (0,68-0,95 zł/kg), w zależności od jakości i wielkości partii. Jednocześnie popyt na marchew utrzymuje się na stałym wysokim poziomie, a producenci wykorzystują spadek wcześniej ustalonych cen jako narzędzie do zwiększania wielkości sprzedaży.

Analitycy tłumaczą ten rozwój sytuacji w segmencie marchwi stopniowym zwiększaniem podaży produktów na rynku, czemu sprzyjają korzystne warunki pogodowe w głównych regionach produkcji, a także przejście na handel wyłącznie średnimi odmianami marchwi, których zbiór osiągnął szczyt fazy aktywnej.

Jeśli porównamy sytuację na rynku marchwi z ubiegłym rokiem, to rolnicy w tym sezonie nadal są zadowoleni z przebiegu wydarzeń. W 2019 roku w tym okresie marchew na Ukrainie trafiła do hurtowej sprzedaży z cenami na poziomie 4,5-6 UAH/kg, czyli 0,16-0,22 USD/kg (0,61-0,81 zł/kg po obecnym kursie średnim), a wskaźniki sprzedaży oceniano jako umiarkowane.

Analitycy East-Fruit nie wykluczają, że jeszcze przed końcem sierpnia br. ceny w tym segmencie na Ukrainie mogą spaść do zeszłorocznych, ale tylko przy utrzymujących się korzystnych warunkach pogodowych, które przyczynią się do kontynuacji zbiorów marchwi odmian średnich. W przypadku dalszego pogorszenia się warunków pogodowych na rynku marchwi mogą również wystąpić zwyżkowe zmiany cen.

Jednocześnie nie przewiduje się utrwalenia wysokich cen marchwi na Ukrainie w najbliższych miesiącach, uważają eksperci w raporcie East-Fruit, odwołując się do wstępnej prognozy produkcji i cen ziemniaków, warzyw zestawu barszczowego i jabłek projektu „APK-Inform: warzywa i owoce”, której zaktualizowane dane spodziewane są do połowy września br.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE