Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

W. Brytania – warzywa będą drożeć

Niekorzystne warunki pogodowe w Wielkiej Brytanii miały katastrofalne skutki dla zbiorów i spowodowały chaos w sektorze rolno – spożywczym. Kombinacja relatywnie wysokich temperatur dobowych i rekordowych opadów w zeszłym miesiącu doprowadziło do zrujnowania upraw gruntowych wielu warzyw, podczas gdy wegetacja innych znacznie przyspieszyła.

To z kolei prowadzi do wzrostu cen tradycyjnych warzyw zimowych, jako że marchew, pory oraz kalafiory, a także ziemniaki będzie teraz na rynku zdecydowanie mniej. Marchew i pasternak należą do tych warzyw, które w Wielkiej Brytanii zostawiane są w zimie w gruncie. I ta część, która nie trafiła do magazynów, a pozostała na polach mocno ucierpiała od deszczu. Opady były tak intensywne, że doprowadziły do lokalnych powodzi i zalania wielu pól. Na takich polach, w wielu przypadkach zalane także przez rzeki występujące z brzegów, nie można również użyć sprzętu rolniczego i uratować choćby części zbiorów.

Wilgoć i obecność wody na polach to także źródło kolejnych problemów dla warzyw, nawet tam, gdzie nie doszło do katastrofalnych zalań i podtopień. To ogromny problem z chorobami grzybowymi (pleśń) oraz bakteryjnymi (gnicie – zwłaszcza warzyw liściastych jak choćby jarmuż).

W tym samym czasie relatywnie wysokie temperatury powodują w innych rejonach kraju przyspieszenie wegetacji niektórych warzyw. Szybsze dojrzewanie to problem w przypadku upraw kalafiorów i wczesnych ziemniaków. Ta szybsza wegetacja oznacza, że zbiory wymienionych warzyw zaczną się wcześniej i później będą problemy z ich podażą. A to przełoży się na wzrost cen po tym pierwszym okresie.

Za ekstremalne warunki pogodowe obwinia się tak zmiany klimatu, jak i naturalny fenomen – pogodowy – El Niño. A skutki widać nie tylko w Wielkiej Brytanii. Cierpią także uprawy w Hiszpanii, gdzie wysokie temperatury w zimie spowodowały plagę insektów oraz chorób grzybowych. Wpływa to na uprawy pomidorów, ogórków i papryki.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE