Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Z marchwią może być lepiej?

2014-12-03 08:00

Mamy najgorszy sezon dla marchwi od wielu lat. Ceny w dużym hurcie są rekordowo niskie. Za marchew szczotkowaną, tak jak w listopadzie płaci się 0,40 – 0,50 zł/kg. Więcej o sytuacji na tym rynku w końcówce zeszłego miesiąca pisaliśmy, na łamach portalu fresh-markewt.pl tutaj.

Przedział cenowy, w jakim oferuje się marchew pozostaje zatem ten sam co wcześniej. Nie mniej coś w temacie cen jednak się zmieniło. Powoli, przynajmniej w środkowej części kraju, zmieniają się proporcje w ilości transakcji po z dołu i z góry podanego przedziału cenowego. Chodzi o to, że łatwiej teraz sprzedawać marchew po 0,50 zł/kg i więcej jest takich transakcji niż jeszcze kilkanaście dni temu.

Przełom to co prawda nie jest, ale w tak słabym sezonie jak obecny, nawet najmniejszy ruch cen ku górze napawa optymizmem. Pytanie tylko, czy to nie jest chwilowa korekta? Tak jak w Holandii, gdzie ceny eksportowe wzrosły do 1,50 euro/10 kg, a teraz niektórzy eksporterzy wrócili na poziom 1,20 – 1,30 euro/10 kg.

Jak rozwinie się sytuacja na rynku marchwi? Kluczowym czynnikiem jest tu pogoda. Jeśli szybko przyjdą poważne mrozy, to sytuacja zmieni się diametralnie. Na razie kraje europejskie mają swoją marchew, która często nota bene jest jeszcze w dużej części na polach. A robi się coraz zimniej. Jeśli temperatury wkrótce spadną jeszcze niżej to, mówiąc kolokwialnie „będzie pozamiatane”.

Do tego dochodzą informacje o kłopotach różnych krajów europejskich z tamtejszą marchwią. W Niemczech i Belgii główny zbiór odbywał się w niekorzystnych warunkach pogodowych (było mokro), co przełożyło się na słabszą jakość. Poza tym w krajach tych, jak również w Holandii problemem są zniszczenia spowodowane przez myszy. Problemy ze zbiorami są też udziałem sektora marchwiowego we Francji.

Co więcej Hiszpanie informują o zagrożeniach dla zbiorów młodej marchwi w sezonie zimowo – wiosennym w ich kraju. W Almerii, na południu Hiszpanii panują bowiem wysokie temperatury, jak na tę porę roku i padają intensywne deszcze. To bardzo niekorzystne warunki dla uprawy. Może to skutkować problemami przy zbiorach i mniejszą konkurencją, jaką później młoda marchew stworzy dla marchwi „starej”.

Widać zatem, że na rynku europejskim działają czynniki, które można uznać za pro wzrostowe dla cen marchwi. Oczywiście pozostaje kwestia rosyjskiego embarga, ale tu może się powtórzyć zjawisko wzrostu popytu „z Białorusi”. Tymczasem sporo krajów europejskich już zgłasza popyt na marchew. Choćby Chorwacja, a nawet wspomniane Niemcy. Na razie korzysta z tego głównie Holandia, ale jakby przyszły większe mrozy, to popytu może starczyć i dla polskiej marchwi.

Słowa kluczowe: marchew, ceny marchwi, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE