Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ceny ziemniaków wciąż pod presją

2020-09-11 10:00

Sytuacja na polskim rynku ziemniaków pozostaje niekorzystna z punktu widzenia producentów. Ceny ziemniaków odmian żółtych zeszły poniżej poziomu  30 groszy za kilogram, a z odmianami czerwonymi i tymi z białym miąższem jest niewiele lepiej. Jedyne , co można powiedzieć pozytywnego o bieżącej sytuacji cenowej, to wskazać na fakt, iż ceny, choć się wahają, to już nie spadają.

Obecnie w dużym hurcie ceny ziemniaków żółtych to najczęściej 0,27-0,37 zł/kg, ziemniaków czerwonych 0,33-0,47 zł/kg, a białych 0,40-0,50 zł/kg.  Jak widać poniżej na wykresie (na przykładzie średniej ceny ziemniaków odmian żółtych), obecny poziom cen jest nawet nieco lepszy niż bywał w sierpniu.

Nie zmienia to faktu, że sytuacja jest zła. Zbiory się jeszcze nie zakończyły, a już mamy bardzo wysoka podaż względem bieżącego zapotrzebowania na ziemniaki. Ilość ofert sprzedaży wielokrotnie przewyższa zgłaszane oferty zakupu. A to buduje presje na ceny. Na wykresie widać, że obecna sytuacja podobna jest do tej z analogicznego okresu sezonu 2017/2018. Ale czy to podobieństwo rozciągnie się na „górkę cenową”, jaka wówczas miała miejsce jesienią? raczej nie. Wówczas pogoda we wrześniu była marna, co utrudniło zbiory, teraz pogoda jest sprzyjająca. Nie ma co zatem liczyć na zwyżkę, nawet przejściową, chyba, że warunku agrometeorologiczne ulegną pogorszeniu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE