Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Czerwone ziemniaki trzeba importować

2013-02-05 13:43

Eksport ziemniaków żółtych toczy się stabilnym torem. Na polskim rynku ich ceny będą powoli rosły, ale towaru nie zabraknie do wiosny. Obecnie najczęściej za ładne ziemniaki żółtych odmian, kalibru 45+, 50+ płaci się 0,60 – 0,67 zł/kg. Nie ma też mowy o jakimś znaczącym imporcie tych ziemniaków. W tym sezonie to Polska jest jednym z najważniejszych eksporterów na rynku europejskim.

Odmienni zaczyna się przedstawiać sytuacja w segmencie ziemniaków odmian z czerwoną skórką. Czerwone ziemniaki są, w bieżącym sezonie bardzo poszukiwane, również na eksport. W zeszłym roku, gdy Europa była zalana ziemniakami, ceny odmian czerwonych zrównały się z cenami pozostałych ziemniaków i były bardzo niskie. Obecnie znów ziemniaki z czerwoną skórką są zdecydowanie droższe.

Ziemniaki odmian Bellarosa, Asterix itp. są tak poszukiwane na naszym rynku, że opłacalny stał się ich import. Obecnie na polski rynek trafiają czerwone ziemniaki z Litwy. Oferowane są one po analogicznych cenach, jak ziemniaki polskie, to jest po 0,80 – 0,85 zł/kg najczęściej.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE