Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Czy ziemniaków będzie mniej?

2012-03-05 17:11
Źródło: fresh-market.pl (ms)

     Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że fatalny sezon 2011/2012 powinien zniechęcić wielu rolników do uprawy ziemniaków, a przynajmniej do ich ograniczenia. W zeszłym roku zbiory ziemniaków dopisały w całej Europie. Co ważne, bardzo dużo zebrano ich w Rosji i na Ukrainie, co spowodowało, iż rynek na eksport ziemniaka skurczył się niemal do zera. Na to, że w tym roku będzie mniej ziemniaków wskazywać by też mogła ogólna tendencja, która pokazuje spadek upraw i zbiorów na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

     Jednak uprawy ziemniaka w roku bieżącym wcale nie muszą być niższe niż w roku ubiegłym.  Słaba sprzedaż w bieżącym sezonie sprawiła, że do dyspozycji rolników zostało dużo ziemniaków, z którymi nie ma co zrobić. Można część z nich zatem użyć do obsadzenia pól. Tym bardziej, że niskie przychody ze wszystkich warzyw sprawią, iż producenci mogą nie mieć alternatywy.

     Może się zatem okazać, że ziemniaków znów będzie dużo i będą one tanie. Oczywiście pamiętać trzeba o bardzo istotnym czynniku, jakim jest pogoda. Zła pogoda może diametralnie zmienić obraz sytuacji.

Słowa kluczowe: ziemniaki, zbiory, uprawy, warzywa, eksport
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE