Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Francja – wysoki popyt na ziemniaki

Maj przyniósł wzrost popytu na „stare” ziemniaki na francuskim rynku hurtowym. To wysokie zapotrzebowanie na ziemniaki ze zbioru 2018 buduje mocno „napiętą” sytuację rynkową, a to przekłada się na kolejne zwyżki cen tych warzyw.

Swoją rolę w tym odgrywa oczywiście niski stan zapasów ziemniaka u francuskich producentów i handlowców, chociaż akurat Francja najmniej ucierpiała w zeszłym roku, jeśli chodzi o zbiory ziemniaków. Ale mamy już maj i po intensywnym sezonie zapasy są na wyczerpaniu.

Napięcie na rynku pogłębia zaś niekorzystna pogoda. Po pierwsze chłód i brak słońca opóźniają wegetację, a do tego w części kraju coraz większym problemem jest susza. To wszystko oznacza opóźnienie w starcie sezonu nowego. Przy niskim stanie zapasów „starego” ziemniaka nie są to dobre wiadomości dla kupujących.

A popyt na francuskie ziemniaki, jak wspomniano wyżej, rośnie. Zwłaszcza w eksporcie, bo w innych krajach europejskich jest jeszcze gorzej z zapasami niż we Francji. Ale rośnie też popyt w przetwórstwie.

Jeśli chodzi o ceny, to te oficjalne na ziemniaki do przetwórstwa wzrosły ostatnio do 20,00 – 30,00 euro/100 kg za odmianę Bintje i 25,00 – 30,00 euro/100 kg za Fontane. Na rynku krajowym ziemniaki o twardym miąższu osiągają ceny do 50,00 euro/100 kg.

Stary sezon się kończy, a nowy zaczyna. Francuska organizacja branżowa UNPT szacuje, że 97 procent ziemniaków na nowy sezon jest już posadzonych. Jak wspomniano, coraz poważniejszym problemem jest susza.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE