Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Holandia - lepszy nastrój na rynku ziemniaków

Poprawa nastroju na rynku ziemniaka zapoczątkowana została w Holandii, a u jej źródeł leżały informacje jakie na rynek trafiły w zeszły poniedziałek. Według tych informacji ilość ziemniaków zmagazynowanych w Holandii w połowie lutego 2014 roku była znacząco niższa niż w lutym 2013 roku. To pierwsze korzystne dla producentów ziemniaków dane od bardzo dawna. Natychmiast zareagował na to rynek transakcji futures. Natomiast czy dane o zapasach ziemniaków były prawidłowe pokaże przyszłość.

W każdym razie holenderscy producenci żyją nadzieją na poprawę koniunktury i cen na rynku ziemniaków. Na razie sytuacja wygląda tak, że u wielu producentów przechowywane ziemniaki nie mają najlepszej kondycji. To wynik bardzo ciepłej zimy. I takie ziemniaki trzeba stosunkowo szybko wyprzedawać na rynku z ograniczonym popytem.

Problemem jest popyt na ziemniaki na rynku świeżym, ale w przetwórstwie wcale nie jest lepiej. Zakłady mają jeszcze spore zapasy wcześniej zakupionego surowca. I taka sytuacja panuje w całej Europie Zachodniej.

Pocieszające dla Holendrów jest to, że wolumen eksportu ziemniaków w styczniu bieżącego roku wcale nie był na złym poziomie. I to pomimo faktu, że z grona odbiorców wypadła Rosja, która sprowadza ziemniaki między innymi z Egiptu oraz Izraela i płaci za nie znacznie drożej. Holenderskie ziemniaki trafiają natomiast do Europy Wschodniej i Południowo – Wschodniej. Słabo wypada za to eksport na południe kontynentu. Jak dotąd, pomimo, że nie jest z eksportem najgorzej, to był on jednak za słaby by pchnąć ceny w górę. Ale Holendrzy nie tracą nadziei, że wzrost cen jeszcze przyjdzie.

Kluczową rolę będzie grała pogoda w marcu i na początku kwietnia, a to ze względu na start uprawy ziemniaka wczesnego, zarówno na zachodzie, jak i w  środkowej części Europy. Prace przy wczesnych ziemniakach już się zaczynają, ale jak na razie warunki pogodowe dalekie były od ideału. A silny przymrozki w marcu i kwietniu to nic co byłoby niewyobrażalne.

Słowa kluczowe: ziemniaki, warzywa, Holandia
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE