Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Jaka sytuacja na polskim rynku ziemniaków?

2019-09-11 18:07

Ceny ziemniaków jadalnych na polskim rynku hurtowym spadają, ale we wrześniu to niby nic nadzwyczajnego. Rzecz w tym, że mimo kolejnych zniżek ceny te są wciąż na poziomie, którego w tej fazie sezonu nie oglądaliśmy. Przynajmniej  w ostatnim dziesięcioleciu.

Ostatni krótkookresowy trend zniżkowy miał miejsce między 23 sierpnia a 3 września. W tym czasie średnia cena w dużym hurcie spadła o 15,4 procent. W konsekwencji ziemniaki odmian żółtych są najczęściej oferowane po 1,00 – 1,20 zł/kg (choć zdarzają się wciąż i wyższe ceny).

Nawet uwzględniając ten wąski przedział, otrzymujemy średnią 1,10 zł/kg, czyli cenę rekordowo wysoką jak na wrzesień. Widać to na wykresie powyżej. I widać też, że w porównaniu do poziomów cenowych bardziej „typowych” dla tej fazy sezonu, wciąż jest duża nadwyżka. Nawet w kiepskim sezonie 2013/2014, gdy podaż ziemniaków we wrześniu 2013 była ograniczona, średnia cena wynosiła maksymalnie 0,82 zł/kg, a więc była o jedną czwartą niższa od bieżącej.

A to wszystko dzieje się przy średnim popycie, a można oczekiwać, iż w końcówce września i w październiku zainteresowanie ziemniakami będzie w polskim hurcie rosło. Co prawda powinna wzrosnąć też bieżąca podaż (bo zbiory będą w pełni), ale właśnie podaż zapowiada się w tym sezonie na czynnik krytyczny. Pytanie czy do Polski zaczną trafiać ziemniaki z Białorusi, jak to się dzieje od pewnego czasu na Ukrainie? Bo że trafią francuskie i holenderskie to pewnik.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE