Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Kto pomoże producentom ziemniaków?

2012-07-18 16:15

W czwartek 12 lipca br. w Błaszkach w powiecie sieradzkim doszło do spotkania miejscowych producentów ziemniaków z przedstawicielami administracji. Rolnicy są tak załamani obecną sytuacją na rynku ziemniaków, że żądają interwencji władz i grożą blokadą dróg.

W powiecie sieradzkim ziemniaki uprawia około 6000 rolników na łącznej powierzchni 20,0 tys. ha. W tym sezonie sytuacja jest tak zła, że popyt na ziemniaki w tamtejszym rejonie jest praktycznie zerowy, pomimo, że ceny spadły do 0,06 – 0,07 zł/kg.

W czwartek 500 sieradzkich producentów ziemniaków spotkało się w Błaszkach z w-ce wojewodą łódzkim Pawłem Bejdą chcąc go zapoznać z trudną sytuacją i domagając się interwencji ze strony Ministerstwa Rolnictwa.

W-ce wojewoda Paweł Bejda zadeklarował, że przedstawi w ministerstwie prawdziwy obraz sytuacji, bo jak na razie urzędnicy ministerialni funkcjonują w nieco innej rzeczywistości, niż polscy rolnicy. Według danych ministerstwa ceny młodych ziemniaków w czerwcu osiągały poziom 2,00 zł/kg więc nie dostrzegali problemów producentów. Wszystko dlatego, że ceny jakimi dysponuje ministerstwo to ceny detaliczne, nijak mające się do cen hurtowych.

Pomimo spotkania rolnicy nie wierzą jednak, by rząd w jakikolwiek sposób mógł im pomóc i grożą zablokowaniem dróg.

Stanowisko ministerstwa jest takie, że w Polsce – członka UE wspólna polityka rolna nie dopuszcza do interwencji na rynku ziemniaka. Nie ma także szans na poprawę sytuacji w eksporcie polskiego, wczesnego ziemniaka. Obecne przepisy fitosanitarne są tak skonstruowane, że eksport z przyczyn proceduralnych jest po prostu niemożliwy. Procedura wymaga bowiem badań na obecność bakteriozy pierścieniowej, co ze względu na czasochłonność jest dla producentów młodych ziemniaków niewykonalne. Z kolei import ziemniaków do Polski nie jest obciążony takimi restrykcjami, w związku z czym dodatkowo polski rynek zalewany jest ziemniakami z importu. Korzystają z tego głównie sieci handlowe, które ze względu na długość utrzymania ich w obrocie, wolą sprzedawać ziemniaki importowane niż krajowe.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty są nikłe szanse na poprawę sytuacji na rynku ziemniaków w Polsce.

Zobacz więcej: Ziemniaki

Słowa kluczowe: ziemniaki, produkcja ziemniaków
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE