Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Na Ukrainę trafiają holenderskie ziemniaki frytkowe

Jak już informował EastFruit, w związku z zamknięciem restauracji, kawiarni i hoteli w Holandii i Belgii ustała produkcja frytek. Jednocześnie oba kraje nie wiedzą, co zrobić z zapasami ziemniaków, które nie zostały przetworzone.

Uczestnicy rynku oszacowali, że końcówka zapasów ziemniaków przeznaczonych do przetworzenia w Belgii i Holandii to 2 miliony ton. Rząd Holandii zgłosił zobowiązanie w wysokości 50 mln EUR na wsparcie producentów ziemniaków i przetwórców dotkniętych tą sytuacją.

Jednak holenderskie ziemniaki nie są marnowane - eksporterzy aktywnie dostarczają je na rynek ukraiński. Pomimo faktu, że te odmiany są przetwarzane wyłącznie do produkcji frytek, ukraiński konsument nie jest bardzo zainteresowany tymi niuansami. Ziemniaki z Holandii na Ukrainie sprzedają się dobrze, ponieważ mają wysokie parametry jakościowe, a ich cena jest porównywalna z cenami ukraińskich ziemniaków. Jest to bardzo korzystne dla holenderskich dostawców, ponieważ w przeciwnym razie ziemniaki musiałyby zostać zutylizowane.

Odmiany ziemniaków, które są używane do produkcji mrożonych frytek w Holandii, w rzeczywistości mają doskonały smak, kolor i dobrze zachowują swój kształt podczas smażenia. Ale w Holandii i innych krajach UE trudno jest je sprzedać, ponieważ bulwy takich ziemniaków są zbyt duże. Jest to ważne w przypadku długich frytek. Jednak ukraińscy konsumenci uważają, że im większa bulwa, tym wyższa jakość. Dlatego holenderskie ziemniaki sprzedają się nawet lepiej niż ukraińskie.

Średnio ukraińscy hurtownicy ziemniaków płacą za towar dostarczony z Holandii do Kijowa około 30–35 centów amerykańskich za kg (8–9 UAH/kg). Na rynku są również oferty na dostawę ziemniaków z Holandii na zamówienie. Jednocześnie ceny ziemniaków na Ukrainie pozostają stabilne, a popyt konsumencki zaczyna przechodzić na wczesne (młode) ziemniaki, które już wchodzą na rynek.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE