Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

O! A ceny ziemniaków?

2017-12-18 08:45

Za nami połowa grudnia, a poprawy na hurtowym rynku ziemniaków jak nie było, tak nie ma. W ujęciu względnym – to jest w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku jest nawet gorzej. W październiku i listopadzie 2017 roku ceny średnia cena w dużym hurcie była wyższa niż rok wcześniej. teraz się one wyrównały.

Oczywiście, można powiedzieć, że nie było spadków cenowych w tym okresie i widełki cenowe dla ziemniaków pozostały stabilne. Można dodać, że były przecież sezony gorsze (patrz wykres). Ale to żadna pociecha dla polskich rolników.

Jest tanio, a przede wszystkim popyt na polskie ziemniaki pozostaje bardzo ograniczony. Stąd ceny. które zaczynają się na poziomie 3,00 – 3,50 zł/worek 15 kg, a w najlepszym wypadku sięgają 6,00 zł za worek lub 0,40 zł/kg. Tyle tylko, że te najwyższe ceny obejmują zaledwie promile obrotu polskiego rynku ziemniaków. Zdecydowana większość towaru zbywana jest po cenach z okolic dolnej granicy przedziału.

Czy w takich realiach jest szansa na to, aby jeszcze przed Nowym Rokiem doszło do znaczącej poprawy sytuacji? Bardzo mało prawdopodobne. Nie widać potencjału na takie zmiany po popytowej stronie rynku. Zwłaszcza, że fatalnie w tym roku wygląda eksport, bo nawet Mołdawia i Rumunia kupuje mniej niż zazwyczaj.

Jedyny pozytyw jaki obecnie widać na polskim rynku ziemniaków, to zwiększony popyt sieci handlowych. Niektóre z nich z tego powodu znów zdecydowały się więcej płacić. Oczywiście tylko za towar dobrej jakości. Ceny to ,45 – 0,50 zł/kg. Ale ten popyt jest za słaby, aby wpłynąć na cały rynek. Nie przy wciąż bardzo dużych ilościach słabego jakościowo ziemniaka, który codziennie trafia na rynek. I aby mieć szansę na kupca, jest oferowany już na wyjściu po bardzo niskich cenach.

I tylko w detalu nie bardzo widać ten ziemniaczany kryzys cenowy. Większość konsumentów, zwłaszcza w miastach, nie ma pojęcia na jakie ceny za swoje ziemniaki mogą liczyć rolnicy. W sklepach i na bazarach ceny ziemniaków oscylują wokół złotówki za kilogram, a te oferowane w dwu- lub jednokilogramowych siatkach są jeszcze droższe. Najsłabszy jakościowo ziemniak, brudny, sprzedawany luzem ze skrzynio palet rzadko ma cenę poniżej 0,80 zł/kg.

Chcesz mieć pełen dostęp do Pakietu Biznes ? Zobacz ofertę!


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE