Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Rosja chce więcej rodzimych nasion

Rosja żyje w warzywnej zależności od Europy, gdzie kupowane są wszystkie nasiona i materiał sadzeniowy. Natomiast Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) raz za razem grozi Unii Europejskiej wprowadzeniem zakazu na przywóz nasion i sadzeniaków. W rzeczywistości jest to kopanie własnego grobu.

„Bez sadzeniaków pochodzących z krajów Unii jesteśmy w stanie ciągnąć produkcję ziemniaków tylko przez jeden rok, a potem wszystko, co wiąże się z produkcją warzyw zostanie zastopowane>” Takie twierdzenie wygłosił Witalij Dunin prezes Swierdłowskiej Unii Producentów i Przetwórców Ziemniaków i Warzyw w wywiadzie dla RusBusinessNews.

Według Dunina rodzima produkcja nasion i sadzeniaków została zniszczona w latach dziewięćdziesiątych i na początku XXI wieku. Teraz jest ona w stanie embrionalnym. Kierowany przez Dunina Biełoreczeński Kompleks Rolno - Przemysłowy pozyskuje wysokoplenne sadzeniaki ziemniaka z Holandii. Holendrzy prowadzą swoją produkcję sadzeniaków w najbardziej sprzyjających rolniczo rejonach Włoch, Afryki i Hiszpanii, sortując je według koloru, wielkości i klas jakości.

Region Swierdłowski jest gotowy i chętny do tego, aby wyzwolić się z tej zależności. Biełoreczeński Kompleks Rolno – Przemysłowy razem z firmami takimi, jak: Kartofel i LLC oraz z Rolniczym Instytutem Badawczym Rosyjskiej Akademii Rolniczej przygotowują biznesplan dla powstania centrum hodowlanego, które pozwoli rosyjskim rolnikom zmniejszyć import sadzeniaka o 50 proc. i więcej. Koszt tego centrum szacowany jest na 300 mln rubli. Inicjatorzy projektu liczą na to, że władze federalne i regionalne będą gotowe partycypować w kosztach kwotami po 100 mln rubli. Póki co zielone światło dla projektu dały władze Sriednieuralska. Pomysł analizowany jest obecnie w Ministerstwie Rolnictwa FR. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Centrum zacznie działać w 2014 roku.

Najtrudniejszym problemem dla rolników są rozbieżności w cenach. Niezmiennie porównanie ceny kilograma ziemniaków i litra oleju napędowego wypada na niekorzyść tych pierwszych. W opinii producentów, w sytuacji, gdy warzywa sprzedawane są poniżej kosztów produkcji, rząd musi kompensować rolnikom straty. Tylko wtedy producenci warzyw będą w stanie utrzymać swoją działalność na progu rentowności.

Zobacz więcej: Ziemniaki

Słowa kluczowe: nasiona, sadzeniaki, ziemniaki, warzywa, Rosja
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE