Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ziemniaki - rekord pobity

2019-02-06 17:59

Dopiero co, bo zaledwie przed tygodniem, pisaliśmy o „gorącej” sytuacji na hurtowym rynku ziemniaków (patrz tutaj). Minęło kilka dni, które znów były obfite w wydarzenia. Ich symbolem może być fakt, że pobity został rekord dla ceny średniej w dużym hurcie, ustanowiony w sezonie 2010/2011. Widać to na naszym wykresie.

wykres

To znamienny fakt, bo oznacza, że rynek ziemniaków w Polsce wszedł na obszar w zasadzie nieznany. Tak drogo, w tej fazie sezonu, jeszcze nie było, a w każdym razie nie było od bardzo dawna. Co będzie dalej z tak rozpędzoną ceną ziemniaków? Gdzie jest granica jej wzrostu?

Na razie ceny sprzedażowe są najczęściej w przedziale 0,93 – 1,13 zł/kg za ziemniaki kalibrowane, pakowane w worki. Nie znaczy to, że nie ma ofert tańszych – za towar słabszej jakości, mniej poszukiwanych odmian płaci się mniej. Z drugiej strony ceny najbardziej poszukiwanych odmian dochodzą do 1,30 zł/kg.

Ziemniak jest poszukiwany przez krajowych hurtowników, przez sieci i przez eksporterów. Z informacji płynących z rynku wynika, że w eksporcie dominuje kierunek południowy. Prócz Rumunii, ziemniaki jadą do Czech i na Węgry, chociaż oczywiście procedury wciąż nie sprzyjają dużemu zwiększeniu eksportu. Zresztą w takim sezonie trudno o wysoką sprzedaż zagraniczną, jak towaru brakuje i na rynku krajowym.

Jak wspomniano wyżej, obecna sytuacja niesie ze sobą dożo niewiadomych. Trudno prognozować bez dobrych porównań z przeszłością. Ale odwołując się do przywołanego sezonu 2010/2011 (choć było to dość dawno), można założyć, iż dalszy wzrost jest przesądzony. Na pewno średnia przebije poziom 1,20 zł/kg, ale czy pójdzie wyżej? To zależy od tego, jak dużo jest ziemniaków w magazynach i jak długo potrwa stary sezon.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE