Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ziemniaki – u nas spokojnie, póki co…

2016-10-18 15:00

Na razie jest nienajlepiej. Niewiele albo i nic się nie zmieniło pod tym względem w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy. Ziemniaków w Polsce jest dużo. Za dużo jak na możliwości popytowe samego rynku krajowego. I to nie tylko sektora ziemniaków jadalnych, ale także ziemniaków do przetwórstwa.

Jeśli chodzi o rynek warzyw świeżych i ceny w dużym hurcie, to generalnie pozostają one w stabilnych granicach – od 0,24 do 0,36 zł/kg. Z tym, że coraz mniej towaru uzyskuje ceny w okolicach górnej granicy przedziału i wciąż utrzymuje się presja na zniżkę.

Jak widać na wykresie, wciąż jeszcze bieżąca średnia cena jest wyższa od tej z analogicznego okresu sezonów 2011/2012 i 2014/2015. Ale wcale nie jest powiedziane, że w krótkim czasie nie może znaleźć się poniżej tamtych wartości. Jeśli dalej popyt będzie niski i nie ruszy porządny eksport, to kto wie?

Z tym że, jak już pisaliśmy o tym na łamach portalu fresh-market.pl (patrz tutaj), przed polskimi ziemniakami zaczęła się rysować szansa na zmianę tej złej sytuacji. Chodzi o popyt, jaki zaczął się pojawiać w krajach północno-zachodniej Europy, gdzie zbiory są niższe niż w zeszłym roku, jeszcze do tego w ostatnich kliku tygodniach była tam susza, która negatywnie wpłynęła na wydajność przy zbiorze późnych odmian.

Jeśli uda się pokonać biurokratyczne przeszkody związane z wywozem polskich ziemniaków do krajów UE i na przeszkodzie nie stanie czarny PR, Ajki polskim ziemniakom „szyją” tamtejsze organizacje producenckie, które chcą zdusić ewentualny import z Polski, to jest szansa, że jakieś znaczące ilości ziemniaków wyjadą z Polski i na naszym rynku zrobi się luźniej. A to mogłoby przełożyć się z kolei na ceny.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE