Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Zróżnicowane ceny mł. ziemniaków

2015-06-25 16:00

Niedawno pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl o zeszłotygodniowym zamieszaniu z cenami młodych ziemniaków (tutaj). I trzeba przyznać, że ten segment hurtowego rynku świeżych warzyw wciąż pozostaje mało stabilny cenowo.

Widać też pogłębiające się zróżnicowanie cen młodych ziemniaków. Głównym ‘winowajcą” takiego stanu rzeczy jest pogoda. Konkretnie zaś susza, jaka przysparza problemów producentom ziemniaka w niektórych rejonach kraju. Istotne jest to, że susza jest problemem tam, gdzie uprawy tego warzywa są duże – w okolicach Sieradza i Kalisza, na Kujawach, ale również na południowym wschodzie kraju. Mniej lub nawet w ogóle na brak opadów nie narzekają producenci z północnej Wielkopolski czy południowo – zachodniej Polski.

Brak deszczu, albo raczej niedostateczne jego opady, bo w ostatnich dniach trochę jednak popadało, sprawia, że niezbędne jest deszczowanie upraw. problem w tym, że w ziemniaczanym „zagłębiu” w środkowej części kraju zaledwie połowa upraw ziemniaka jest podlewana w ten sposób. W konsekwencji na rynek trafia towar zarówno bardzo słaby jakościowo jak i pod tym względem znacznie lepszy.

Stąd też różnice w cenach. Za ładne ziemniaki płaci się obecnie 11,00 – 12,00 zł/worek 15 kg. Ceny ziemniaków jakościowo słabych są zaś na poziomie 8,00 zł za worek. problem w tym, że te gorsze ciągną w dół ceny tych lepszych. W dodatku Kalisz i Sieradz, gdzie towaru jest najwięcej ciągną w dół ceny z innych rejonów kraju, gdzie ziemniaków jest znacznie mniej. I to pomimo faktu, że relatywnie dużo ziemniaków jest stąd wywożone – czy to na Kujawy i Pomorze, czy nawet do Lublina (choć tam trafiają głównie ziemniaki z Podkarpacia).

Mamy więc zróżnicowanie cen geograficzne i ze względu na jakość. A do tego słabnący, jak to podczas wakacji, popyt. To nie wróży zbyt dobrze rynkowi młodego ziemniaka. Na wykresie poniżej widać, że bieżąca cena średnia już jest poniżej zeszłorocznego poziomu, a wygląda na to, że może być jeszcze taniej. I to w sezonie, w którym producenci dość zgodnie przyznają, że ziemniaka nie ma wcale zbyt dużo. Że w wielu rejonach pogoda sprawiła, iż są kłopoty z wydajnością. A mimo to ceny spadają, bo wielu producentów chce jak najszybciej się go pozbyć – częściowo ze względu na jakość właśnie, częściowo z obawy, iż będzie jeszcze taniej, a po części z powodu tak częstego w polskim rolnictwie – potrzeby gotówki.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE