Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 25 października 2020. Od wczoraj dodano 1714 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Wstępny szacunek owoców z krzewów w 2020 r.

Owoce
  |   Źródło:
Tegoroczne zbiory owoców, w tym owoców z krzewów, będą zdaniem ekspertów GUS nieco wyższe niż przed rokiem.

Jak już informowaliśmy, GUS opublikował pierwszą z trzech tegorocznych prognoz zbiorów głównych ziemiopłodów, w tym również owoców z krzewów. Eksperci oszacowali, że tegoroczne zbiory owoców wyniosą 4,2 mln ton, czyli o 6 procent więcej niż w roku poprzednim. Jeśli chodzi o owoce z krzewów, to eksperci oszacowali je na ponad 0,5 mln ton, czyli o 10 procent więcej niż w roku 2019.

Na wielkość plonów truskawek i porzeczek czarnych niekorzystny wpływ miały uszkodzenia przymrozkowi i brak dostatecznej ilości wilgoci w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców. Największe straty odnotowano w produkcji truskawek gruntowych. Przyczyniła się do tego także występowanie szarej pleśni i skrócenie zbiorów z powodu opadów. Duże straty były również w uprawie winorośli. W przypadku nienawadnianych i słabo pielęgnowanych upraw malin, plony będą znacznie niższe od ubiegłorocznych.

Ale wstępna prognoza całych zbiorów malin mówi o poziomie 122 tys. ton, czyli aż o 60 procent wyższym niż zbiory zeszłoroczne (zbiory malin w 2019 roku wyniosły 75,7 tys. ton). przebieg dotychczasowej pogody wskazuję, że poziom zbiorów malin jesiennych będzie również dobry. Szacuję się też, że powierzchnia uprawy malin w porównaniu do roku ubiegłego zmniejszyła się o około 10 procent.

Zbiory porzeczek szacuje się na nieco ponad 130 tys. ton, czyli o 5 procent więcej niż rok temu (wtedy zbiory wyniosły 126,2 tys. ton). Prognoza zbiorów porzeczek czarnych to 93 tys. ton, czyli o 2 procent więcej rok do roku. Zbiory porzeczek kolorowych oszacowano zaś na 39 tys. ton, czyli 15 procent więcej niż rok wcześniej.

Produkcję truskawek (łącznie z uprawami przydomowymi) eksperci GUS oszacowali na 160 tys. ton, czyli o około 9 procent mniej niż w 2019 roku (wtedy zbiory tych owoców wyniosły 177,0 tys. ton). Zbiór truskawek był skrócony ze względu na ciągłe opady deszczu oraz porażanie plantacji przez szarą pleśń. Na niektórych plantacjach, zwłaszcza wczesnych odmian, ujemny wpływ na wielkość plonowania i zbiory truskawek miały także wiosenne przymrozki.

Zbiory agrestu prognozuje się na 10 tys. ton, czyli o 9 procent więcej niż w roku 2019 (kiedy to zebrano 9,6 tys. ton tych owoców).

Wielkość produkcji owoców z krzewów z kategorii pozostałe oszacowano na 99 tys. ton, czyli o 12 procent więcej rok do roku (zbiory w 2019 wyniosły w tej kategorii 87,8 tys. ton). Podobnie jak rok temu, tak i w roku bieżącym głównym czynnikiem, który się przyczynił do wzrostu w tej kategorii była borówka wysoka. Zbiory borówki wysokiej mają być o 18 procent wyższe od ubiegłorocznych. Rok temu wyniosły one 34,8 tys. ton, a więc w roku bieżącym miałyby być na poziomie 41 tys. ton. Ten wzrost to przede wszystkim wynik wchodzenia w pełne owocowanie dużych areałów młodych plantacji.

Podobne
Aronia
2020-05-12 09:00
Produkcja aronii w 2019 r.
GUS opublikował informację na temat wielkości produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w roku 2019. Jak wygląda to w przypadku produkcji aronii?
czytaj więcej
Borówki
2020-05-11 08:00
Produkcja borówek w 2019 r.
GUS opublikował informację na temat wielkości produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w roku 2019. Jak wygląda to w przypadku produkcji borówek wysokich?
czytaj więcej
Owoce
2020-05-06 10:00
Produkcja owoców z krzewów w Polsce w 2019 r.
GUS opublikował informację na temat wielkości produkcji upraw rolnych i ogrodniczych w roku 2019. Jak wygląda to w przypadku produkcji owoców z krzewów?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.