Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 27 luty 2020. Od wczoraj dodano 3278 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Analiza cen fresh-market.pl (25.01 – 31.01.2010)

Analiza cen fresh-market.pl (25.01 – 31.01.2010)
  |  
W minionym tygodniu zanotowano lekki wzrost cen jabłek deserowych, co jednak jest wynikiem rozpoczęcia skupu owoców przechowywanych w chłodni, a nie realnego ich wzrostu. Ceny jabłek z chłodni są o około 0,05 – 0,10 zł/kg wyższe w porównaniu do cen jabłek z przechowalni, na które jest coraz mniejsze zainteresowanie.
 
Nadal najchętniej skupowanymi odmianami są odmiany jasne: Golden Delicious, za którego producenci dostają od 1,00 do 1,20 zł/kg (kaliber 70+) oraz Mutsu w cenie od 1,30 zł/kg. Nie mają problemu ze skupem producenci Idareda, który skupowany jest w cenie 0,80 zł/kg (jabłka z chłodni).
 
Jonagold i sporty, Gloster, Szampion oraz pozostałe odmiany czerwone skupowane są w cenie od 0,65 do 0,80 zł/kg.
Nie zmieniły się natomiast ceny skupu jabłek przemysłowych, które niezmiennie utrzymują się na poziomie 0,15 zł/kg w skupach oraz 0,18-0,20 zł/kg w firmach przetwórczych.
 
Ceny gruszek w ostatnim tygodniu nieznacznie wzrosły i obecnie skupy za Konferencję płacą od 1,80 do 2,00 zł/kg (kaliber 55-60), natomiast za Lukasówkę 1,80 zł/kg (kaliber 60+) oraz 2,00 zł/kg (kaliber 70+).
 
Sytuacja na rynku świeżych warzyw nadal jest kształtowana w dużej mierze przez pogodę. Pod koniec minionego tygodnia mrozy odpuściły, ale ich wpływ na ceny był cały czas widoczny. Niskie temperatury utrudniają przygotowanie towaru do sprzedaży i jego transport. Powoduje to spadek podaży świeżych warzyw na rynku hurtowym, a co za tym idzie utrzymują się wyższe ceny. W całym analizowanym okresie droższe były warzywa krajowe, zarówno kapustne jak i korzeniowe.

Cena kapusty pekińskiej w kartonie dochodziła lokalnie do 1,50 zł/kg, kapusta biała miała cenę do 0,80 zł/kg, a kapusta czerwone 1 zł/kg. Trudno o kapustę włoską, która jest wrażliwa na niskie temperatury. Jej cena przekroczyła poziom 1 zł/kg w hurcie.

Ceny krajowej marchwi pozostawały wysokie – ok. 1 zł/kg. Drożała pietruszka, za mytą płacono do 4 zł/kg. Generalnie łatwiej teraz o kupno warzyw korzeniowych niemytych niż mytych, co jest również spowodowane pogodą.

Wciąż utrzymują się wysokie ceny cebuli. Jej podaż jest mała i w minionym tygodniu nic się pod tym względem nie zmieniło. Ceny cebuli sięgały 1,30 zł/kg. Trudno jest o cebulę do przetwórstwa pomimo, że ceny są na poziomie 0,90 zł/kg. Być może sytuację poprawi zwiększony import cebuli w lutym.
 
Na rynku warzyw importowanych widać było w minionym tygodniu lekkie tendencje spadkowe. Tańsze były brokuły (2,50 zł/szt.), sałata lodowa (2,40 zł/szt.), papryka czerwona (5,60 zł/kg), pory (3,50 zł/kg). Stabilne były ceny pomidorów (34 zł/karton 6 kg, wielkość G), kalafiorów (36 zł/karton 8 szt.), sałaty karbowanej (32 zł/karton 12 szt.). Natomiast znów wzrosła cena hiszpańskich ogórków – z poziomu 25 – 28 zł/4,5 kg do poziomu 32 zł/4,5 kg.
 

Źródło: fresh-market.pl (KZ, ms) 
 
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.