Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 12 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3474 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Cytrusowy skandal – Hiszpanie oskarżają europejskie sieci

Pomarańcze
  |   Źródło:
Hiszpańscy eksporterzy oskarżają europejskie sieci handlowe o mieszanie cytrusów hiszpańskich i egipskich, o czym pisze portal www.freshplaza.com powołując się na lasprovincias.es.

Hiszpańscy eksporterzy owoców cytrusowych z regionu Walencji odkryli nieuczciwe praktyki handlowe w sklepach różnych europejskich sieci supermarketów. Jest to forma oszustwa, która szkodzi interesom hiszpańskich plantatorów pomarańczy.

Podobno pomarańcze egipskie są mieszane masowo z pomarańczami z Hiszpanii, podczas gdy całość jest przedstawiana jako owoc pochodzenia egipskiego.

Mieszanie pomarańczy ma wyraźnie na celu sprawienie, by wyglądały lepiej, aby były  bardziej atrakcyjne dla konsumentów, których można by w ten sposób przekonać do ich zakupu.

Hiszpańskie pomarańcze mają bardziej atrakcyjny wygląd, są lepiej posortowane, mają bardziej intensywną kolorystykę, a ponadto mają lepszy smak (z bardziej odpowiednią równowagą słodko-kwaśną i smakiem, który wielu ludzi docenia).

Te cechy pozwoliły hiszpańskim cytrusom przetrwać w Europie przez ponad półtora wieku, a Hiszpania nadal przewodzi światowemu eksportowi świeżych owoców cytrusowych, pomimo wszystkich przeciwności, jakie musiała przezwyciężyć (i jakim nadal musi stawić czoła).

Nasuwa się pytanie: dlaczego sprzedaż hiszpańskich pomarańczy i mandarynek nie jest lepsza niż towaru zmieszanego z egipskimi pomarańczami? Wyjaśnienie jest proste: sieć supermarketów może kupić cytrusy z Egiptu po niższej cenie, ponieważ koszty produkcji nie są tak wysokie jak w Hiszpanii i Europie. Jednak supermarket wie również, że owoc sprzedaje się lepiej, jeśli wygląda bardziej atrakcyjnie. Zatem najłatwiejszym "rozwiązaniem" jest zmieszanie go.

Jak można to wykryć? Przy zakupie hurtowym, jeżeli obowiązkowy znak wskazujący odmianę, kategorię i pochodzenie owoców stwierdza, że ​​cytrus pochodzi z Hiszpanii, nie powinno być żadnych wątpliwości, szczególnie jeśli widzisz, że owoc ma odpowiedni wygląd. Jednakże, jeśli znak mówi, że pomarańcze pochodzą z Egiptu (lub innego kraju), a pomarańcze, które  znajdują się w na półce i które mają intensywniejszy, prawie czerwony kolor, są zmieszane z pomarańczami o jaśniejszej barwie i wiesz, że do tego sklepu trafiły niedawno hiszpańskie pomarańcze Naveliny, wtedy oczywiste jest, że w dochodzi do mieszania.

W każdym razie są to oszukańcze praktyki, które muszą być karane zgodnie z przepisami, chociaż w wielu przypadkach trudno to udowodnić. Dlaczego ludzie, którzy na tym tracą (hiszpańscy producenci i handlowcy) nie potępiają tego? Ponieważ nie są pewni, na ile takie działanie będzie skuteczne, a i obawiają się, że spowoduje to, iż nie otrzymają kolejnych zamówień.

Podobne
Pomarańcze
2019-01-24 11:00
Hiszpania – producenci pomarańczy protestują
Producenci pomarańczy z hiszpańskiego regionu Walencja protestują i do tego protestu zakładają pomarańczowe kamizelki. Pisze o tym portal www.freshplaza.com powołując się na lokalne źródło valenciaplaza.com.
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-01-22 15:37
Ceny pomarańczy pozostają niższe niż rok temu
Ceny pomarańczy na polskim rynku hurtowym pozostają niższe niż rok temu.
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-01-14 13:31
Import pomarańczy po III. kw. 2018 r.
Mniejszy import pomarańczy do Polski w relacji rok po roku. Analizujemy dane GUS po trzech kwartałach 2018 roku.
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-01-14 08:00
Drożej za pomarańcze?
Czy ceny pomarańczy na polskim rynku mogą wzrosnąć w najbliższym czasie?
czytaj więcej
Egipt: eksport pomarańczy wciąż rośnie
2018-12-17 12:12
Egipt: eksport pomarańczy wciąż rośnie
Produkcja pomarańczy w Egipcie w sezonie 2018/2019 co powinno przełożyć się na eksport tych owoców. Najwięcej z nich trafi do Federacji Rosyjskiej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.