Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 27 luty 2020. Od wczoraj dodano 3278 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Prognoza zbiorów czereśni w 2012 roku

Czereśnie
  |   Źródło:
Dziś prezentujemy Wam dokładną prognozę zbiorów czereśni, która przedstawiona została 29.05.2012 na spotkaniu w Lublinie.

Czereśnia jest jednym z tych gatunków, które dość mocno ucierpiały podczas tegorocznej zimy. Wskutek bardzo niskich temperatur panujących w Polsce na przełomie stycznia i lutego uszkodzone zostały całe drzewa tego gatunku – zarówno pnie jak i systemy korzeniowe.

Największe uszkodzenia drzew czereśni odnotowane zostały w środkowej części kraju – głównie na Mazowszu. W pozostałych rejonach kraju szkody mrozowe są zdecydowanie mniejsze i mają charakter lokalny.

Pomimo to czereśnie kwitły bardzo obficie w całym kraju, niezależnie od odmiany. Ze względu na panujące warunki atmosferyczne kwitnienie było jednak bardzo intensywne i krótkie. Temperatury przekraczające niekiedy 30 st. C i wiatr uniemożliwiły prawidłowe zapylenie kwiatów. Nie dość, że ze względu na bardzo krótki okres kwitnienia pyłek oraz znamiona słupków były nie w pełni wykształcone, to jeszcze ograniczona była ilość owadów zapylających. Ani pszczoły, ani tym bardziej trzmiele nie chciały oblatywać kwiatów w takim upale.

Zawiązanie owoców jest zróżnicowane w zależności od odmiany. W miarę dobrze zawiązały odmiany wczesne, bardzo słabo natomiast odmiany późne takie jak Kordia i Regina. W niektórych sadach na drzewach tych odmian owoców jest tak mało, że można je dosłownie policzyć na sztuki. W wielu sadach obserwowano duży opad zawiązków. Najlepsze zawiązanie czereśni jak się okazuje, obserwuje się na Dolnym Śląsku.

W związku z dużymi szkodami mrozowymi, silnym opadem zawiązków notowanym dosłownie w całej Polsce tegoroczne zbiory szacowane są na 25,0 – 30,0 tys. ton, choć na sali spotkania słyszano komentarze, że w obecnej sytuacji zbiory mogą być jeszcze niższe i wynieść około 20,0 tys. ton.

Sytuację może pogorszyć przedłużająca się susza, a także intensywne i długotrwałe lipcowe deszcze, które w ostatnich latach praktycznie co roku nawiedzają Polskę.

Słabe zbiory czereśni w tym roku będą oznaczać wysokie ceny tych owoców na polskim rynku, jednak tylko w przypadku owoców późniejszych odmian. Wcześniejsze odmiany takie jak popularny Burlat, czy Poznańska powinny być oferowane podobnych cenach jak w zeszłym roku.

Najgorszą sytuację w tegorocznym sezonie będą mieli eksporterzy zajmujący się handlem czereśniami. Kordii i Reginy – głównych odmian eksportowych praktycznie nie będzie, a odmiany wcześniejsze przez osłabienie drzew mrozem i panującą obecnie suszę, będą rodzić drobniejsze owoce nie nadające się na towar eksportowy.    

 

Co sądzicie o prognozie zbiorów na tym poziomie? Zapraszamy do dyskusji i do pisania swoich opinii na adres:

NAJCIEKWSZA ODPOWIEDŹ ZOSTANIE NAGRODZONA!!!

Podobne
2012-05-30 12:02
Prognoza zbiorów truskawki w 2012 roku
Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy najnowsze prognozy zbiorów owoców w br. przedstawione 29.05.2012 roku na spotkaniu w Lublinie. A przy okazji mamy dla Was konkurs.
czytaj więcej
Czereśnie
2012-05-25 09:02
Ceny czereśni na warszawskich Broniszach
Na warszawskim rynku hurtowym Bronisze pojawiły się pierwsze krajowe czereśnie wczesnej odmiany Rivan. Ich podaż jest jednak bardzo mała, a jakość jeszcze słaba.
czytaj więcej
Wiśnie odmiany Łutówka
2012-05-14 12:08
Produkcja wiśni i czereśni w Polsce w 2011 r.
W ostatnim roku wzrosła powierzchnia upraw wiśni, maleje zaś areał nasadzeń czereśni.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.