Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 2 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 1365 ceny w 16 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – zbiory jabłek będą mniejsze

źródło foto: east-fruit.com
  |   Źródło:
Zbiory jabłek w Mołdawii będą w tym roku mniejsze, co jest skutkiem zniszczeń w sadach spowodowanych przez majowe przymrozki.

Nocne przymrozki do – 4, a nawet -5 stopni Celsjusza w okresie 12–13 maja na północy Republiki Mołdawii spowodowały znaczne uszkodzenia sadów jabłoniowych. Najbardziej ucierpiały plantacje najbardziej „jabłkowych” regionów kraju: Briczeń, Oknica, Dondjuszeń itp. Ogólnie, według wstępnych szacunków sadowników, co najmniej 20-30 procent zbiorów może zostać utraconych. W niektórych dużych gospodarstwach plony całkowicie wymarły na dziesiątkach hektarów.

Ponadto przedstawiciele przedsiębiorstw sadowniczych zauważają, że jakość znacznej części jabłek z nowego zbioru, z powodu stresu pogodowego - suszy w połączeniu z gwałtownym nocnym spadkiem temperatury, - będzie niska. Duży odsetek jabłek zebranych w wielu północnych regionach kraju będzie odpowiedni tylko do przetworzenia na koncentrat.

W regionach środkowych i południowych sady jabłoniowe zostały dotknięte w znacznie mniejszym stopniu. Niemniej jednak w całym kraju prognozowane na rok 2020 zbiory będą prawdopodobnie niższe niż przed rokiem (około 595 tys. ton) o co najmniej 20–25 procent.

Oprócz sadów jabłkowych również sady śliwkowe cierpiały z powodu mrozu na północy Mołdawii. Jest ich jednak stosunkowo niewiele w północnych regionach kraju (główna część sadów śliwkowych znajduje się w środkowych regionach Republiki Mołdawii). Ogólnie rzecz biorąc, według ekspertów, jak dotąd śliwka w Mołdawii pozostaje najmniej dotkniętym segmentem uprawy owoców.

Podobne
Jabłka
2020-05-20 11:00
Eksport jabłek 2019/20 (do lutego)
Jak kształtował się, według danych GUS, eksport jabłek w nowym sezonie, od lipca 2019 roku do lutego 2020 roku?
czytaj więcej
Jabłka
2020-05-18 15:00
Regionalny rynek jabłek – 20. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Jabłka
2020-05-18 08:00
Jabłko przemysłowe poszukiwane
W skupie jabłek przemysłowych zrobiło się bardzo ciekawie. Choć skala handlu z konieczności jest ograniczona, to pod względem cenowym sporo się dzieje.
czytaj więcej
Jabłka
2020-05-14 14:00
Mołdawia – sezon eksportu jabłek na finiszu
Mołdawscy ogrodnicy planują zakończyć eksport jabłek z zeszłorocznych zbiorów do połowy czerwca 2020 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.