Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 21 października 2020. Od wczoraj dodano 2074 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – eksport borówek będzie mniejszy?

Borówki wysokie
  |   Źródło:
Eksport borówek z Ukrainy w bieżącym sezonie może się zmniejszyć

Sezon borówkowy na Ukrainie nabiera tempa. Rolnicy z kluczowych regionów produkcyjnych Ukrainy (Kijów i Żytomierz) od kilku tygodni dostarczają swoje produkty na rynek. W związku z tym oferta „niebieskich jagód” rośnie każdego dnia. Jednak pomimo wzrostu ilości borówki amerykańskiej na rynku jej ceny pozostają na dość wysokim poziomie. Obecnie średnie ceny hurtowe na Ukrainie wahają się w granicach 130-150 UAH/kg (4,7-5,4 USD/kg; 17,82-20,57 zł/kg), czyli o 20-25 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak wysoki poziom cen wynika przede wszystkim ze spadku zbiorów borówki w tym roku oraz z 1,5-2 tygodniowego opóźnienia w lokalnym sezonie. Ponadto rolnicy są przekonani, że ceny borówek w całym bieżącym sezonie, ze względu na spadek zbiorów brutto, będą wyższe niż w 2019 roku.

Obecna sytuacja na ukraińskim rynku borówki może znacząco wpłynąć na wielkość eksportu tych owoców z Ukrainy. Wysokie ceny „niebieskich jagód” w kraju nie stymulują jego dostaw eksportowych. Na przykład Taras Basztannik, dyrektor generalny ukraińskiej firmy Ukraińska Jagoda, zajmującej się uprawą borówki w rejonie Żytomierza na powierzchni ponad 100 ha, zaznaczył, że w tym roku firma planuje skoncentrować się na sprzedaży borówki na terenie kraju, gdyż ceny na rynku krajowym nie ustępują eksportowi. a spożycie borówek na Ukrainie rośnie. Jednak zauważył on, że jeśli miałoby to sens ekonomiczny, Ukraińska Jagoda w tym sezonie będzie w stanie wyeksportować 35-50 procent zebranych borówek.

Są jednak również firmy, które mimo wysokiego poziomu cen w kraju, nadal bazują na eksporcie. W szczególności firma „Betek”, która w poprzednich sezonach pracowała na eksport, w tym roku również planuje skupić się na rynkach zagranicznych. Jednak ze względu na straty w zbiorach rzędu 20-25 procent spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi wiosną, w tym roku wolumen eksportu borówki będzie niższy niż w poprzednim. Dziś firma "Betek" jest jednym z największych producentów borówki na Ukrainie, uprawiającym te owoce na powierzchni ponad 325 hektarów w rejonie Żytomierza.

Firma „Prime Berry” kontynuuje realizację kontraktów eksportowych. a już w nowym sezonie udało się jej zrealizować kilka niewielkich dostaw borówki na rynki zagraniczne. Pomimo tego, że firma powstała stosunkowo niedawno, Prime Berry posiada szeroką geografię dostaw eksportowych - kraje UE i Bliskiego Wschodu, Indie, Singapur i Hongkong. „Jeśli chodzi o eksport, cena nie jest najważniejszym czynnikiem. Jest wiele innych punktów, które należy skrupulatnie dopracować w najdrobniejszych szczegółach - od jakości po dostawę i opakowanie. Dlatego oczywiście planujemy kontynuować prace eksportowe - mówi Roman Mowczan, kierownik ds. zagranicznych stosunków gospodarczych w firmie Prime Berry.

Przypomnijmy, że w minionym sezonie Ukraina wyeksportowała 2,4 tys. ton borówek o łącznej wartości 9,2 mln dol. Głównymi krajami importującymi były Holandia, Polska, Wielka Brytania i Białoruś.

Podobne
Borówki
2020-07-23 11:00
Peru – duży wzrost eksportu borówek
Peru przewiduje w tym roku ogromny wzrost eksportu borówek.
czytaj więcej
Borówki
2020-07-15 10:00
Coraz tańsze borówki wysokie
Ceny borówek spadają, co jednak nie jest niespodzianką dla uczestników rynku świeżych owoców. A jak duża jest dynamika tych zmian?
czytaj więcej
Borówki wysokie
2020-07-13 09:00
Ukraina – ceny borówki będą wyższe niż rok temu
Ceny borówki wysokiej będą na Ukrainie o 10-15 procent wyższe niż w zeszłym roku, uważa szef „Ukraińskiej Jagody”.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.