Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Agencji się spieszy

2010-09-14 00:00
Agencja Nieruchomości Rolnych zapowiada ogromne przyspieszenie sprzedaży ziemi w całym kraju. Chce również zmusić dzierżawców do wykupienia gruntów, na których gospodarują. Ale rolnicy z Pomorza Środkowego zapowiadają, że nie kupią dzierżawionej ziemi, bo nie mają pieniędzy. - informuje Andrzej Kisiel z OTV Koszalin

Koszalińska filia Agencji chce sprzedać w przyszłym roku nie 6 tys. ha, jak zazwyczaj, ale blisko 20 tys. ha, w tym dużą część gruntów dzierżawionych obecnie przez rolników. Dotychczasowi użytkownicy gruntów dostaną od Agencji ofertę „nie do odrzucenia”: albo kupują ziemię, albo zostaną sprzedani nowemu właścicielowi.

Ale perspektywa sprzedaży ziemi wraz z dzierżawcą bulwersuje rolników, bo nie każdy użytkownik gruntów będzie w stanie wykupić nieruchomości. To dyktat agencji-mówią rolnicy.

Rolnicy obawiają się, że nie będzie ich stać na wykup gruntów na warunkach proponowanych przez Agencję Nieruchomości, czyli 20% jako pierwsza wpłata, a reszta na raty. Przy obecnej sytuacji ekonomicznej w rolnictwie mało kogo będzie na to stać-uważają dzierżawcy.

Kazimierz Stoltman- prezes Stowarzyszenia Dzierżawców i Właścicieli Rolnych woj. Zachodniopomorskiego: „Wśród dzierżawców nie ma dziś chętnych do wykupu ziemi, bo nie mają ludzie pieniędzy na pierwszą ratę. Myśmy mieli pieniądze w latach 2003 – 2005 i chcieliśmy od Agencji kupować ziemię, to Agencja robiła tyle przekrętów aby nam nie sprzedać."

W przeszłości Agencja świadomie opóźniała możliwość wykupu, żeby więcej zarobić-uważają rolnicy.

Rolnicy nie wierzą, że Agencja Nieruchomości Rolnych przyspieszy sprzedaż ziemi. Ich zdaniem zabraknie chętnych do kupna gruntów na Pomorzu Środkowym. Obecnie cena ziemi rolnej w regionie wynosi około 15 tys. zł za hektar.

Więcej na ten temat przeczytasz w informacjach rolniczych Redakcji Rolnej TVP.pl

Źródło: ww6.tvp.pl

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem