Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Analiza cen fresh-market.pl (05-11.10.2009)

2009-10-16 00:00

W końcu pierwszej dekady października ceny jabłek, zarówno przemysłowych jak i deserowych, pozostawały stabilne. W omawianym okresie skup jabłek do przetwórstwa odbywał się po cenach 0,14 – 0,17 zł/kg (0,20 zł/kg loco zakład).

Jest to więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy z powodu wzrostu podaży „przemysłu” podczas szczytu zbiorów cena spadła do 0,08 – 0,10 zł/kg. W tym roku duża liczba sadowników zdecydowała się pozostawić jabłka pod drzewami jednak można było zaobserwować niewielki wzrost podaży w szczycie zbiorów. Ceny jabłek na eksport są obecnie niższe niż rok temu. W omawianym okresie zaczynały się one od 0,50 zł/kg (Lobo, Cortland 7+, bez opakowania) i 0,70 – 0,80 zł/kg za Galę i Ligol.

Na rynku warzyw generalnie również stabilizacja. W minionym tygodniu nie zmieniały się ceny warzyw korzeniowych i kapustnych. Wciąż bardzo tania pozostaje kapusta pekińska (od 0,35 zł/kg w skupie). Tu sytuacja raczej się nie zmieni przez najbliższy tydzień. Stabilne pozostawały ceny kalafiorów (przeciętnie 1,58 zł/szt.) i brokułów (przeciętnie 1,20 zł/szt.). Również na stałym poziomie pozostawały ceny papryki. Za paprykę czerwoną w kartonie płacono około 2,80 zł/kg.
W omawianym okresie odmiennie zachowywały się ceny ogórków szklarniowych i pomidorów. Ceny ogórków systematycznie rosną. W omawianym okresie ceny ogórków długich doszły do poziomu 2,00 – 2,60 zł/kg, a ogórków krótkich do 3,00 – 3,50 zł/kg.

Mocno drożały pomidory. Zwyżka cen tych warzyw o tej porze roku nie dziwi, jednak w omawianym okresie wzrost był duży i skokowy. Przeciętne ceny pomidorów wielkości B wzrosły z 2,40 zł/kg do 3,50 zł/kg, pomidorów BB z 2,83 zł/kg do 3,42 zł/kg. Zwłaszcza duży popyt na pomidory B na eksport przy bardzo niskiej podaży sprawił, iż ceny tych pomidorów sięgnęły poziomu 4,66 zł/kg. W końcówce tygodnia cena tych pomidorów na rynku krajowym spadły ze względu na mocny spadek popytu do 3,00 zł/kg, ale ceny pomidorów eksportowych pozostały wyższe.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem